Stroje ludowe Polski i Ukrainy na niezwykłej wystawie w Toruniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stroje ludowe Polski i Ukrainy na niezwykłej wystawie w Toruniu
Zdjęcie przedstawia kobiety w strojach górnośląskich. Na toruńskiej wystawie zobaczyć można szkice i akwarele strojów odświętnych i codziennych noszonych przez ludność w wielu rejonach Polski. Foto: NAC

Kilkadziesiąt szkiców i akwarel obrazujących stroje, zwyczaje i tradycje ludowe w Polsce. Wszystko to można znaleźć na wystawie zatytułowanej "Zapomniane skarby. Stroje ludowe Polski i Ukrainy w rysunkach Jerzego Głogowskiego i Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego", prezentowanej w muzeum etnograficznym w Toruniu. Jakie zbiory udało się zgromadzić? 

  • Szkice i akwarele strojów odświętnych i codziennych, wykonane przez Jerzego Głogowskiego i Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego można oglądać w muzeum etnograficznym w Toruniu. 
  • Rysunki pochodzą z lat 30. dziewiętnastego wieku. Powstały w odpowiedzi na apel Hugo Kołataja, który stworzył pierwszy program ludoznawczy. 

Zapomniane skarby. Stroje ludowe Polski i Ukrainy

Na wystawę składają się szkice i akwarele strojów odświętnych i codziennych. – Rysunki pochodzą z lat 30. dziewiętnastego wieku. Obowiązujące wtedy trendy nawoływały do badania, obserwowania i zapisywania zjawisk folkloru. O ile w Europie Zachodniej dotyczyły one głównie podań, pieśni i legend, które były wykorzystywane w literaturze czy w muzyce, tak w Polce przybrały bardziej naukowy charakter – wyjaśniła Hanna Łopatyńska, kustosz muzeum etnograficznego w Toruniu. 

– Był to jeden z pierwszych projektów ludoznawczych. Autorem programu był Hugo Kołataj, który zaapelował, by poznać obyczaje pospólstwa w różnych prowincjach, województwach i powiatach kraju. Chciał, by zwracać uwagę na wszystkie ludy Polski. Na apel ten odpowiedzieli artyści Jerzy Głogowski i Kajetan Wawrzyniec Kielisiński – powiedziała w Trójce. 

Jerzy Głogowski i Kajetan Wawrzyniec Kielisiński

– Głogowski był nie tylko malarzem, ale też architektem i inspektorem budowanym. Gdy służbowo poruszał się po wielu zakątkach kraju, przy okazji wykonywał także rysunki. Z kolei Kajetan Wawrzyniec Kielisiński był samoukiem, który wyprawiał się w odległe wędrówki. Szkicował charaktery i typy ludzkie. Artyści precyzyjnie odwzorowywali detale i szczegóły. To tym bardziej niesamowite, że wykonywane przez nich rysunki były bardzo małe. Mierzyły 10 na 20 centymetrów lub 5,5 na 8,5 centymetra. To były miniaturki. Warto zaznaczyć, że artyści szkicowali w plenarne. Następnie robili notatki dotyczące kolorystyki i dopiero w pracowni kolorowali akwarelami. Prace w większości są więc barwne, choć zdarza się też kilka czarno-białych – zaznaczyła kustosz muzeum. 

Posłuchaj

3:16
Stroje ludowe Polski i Ukrainy na niezwykłej wystawie w Toruniu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Twórcy wystawy przygotowali także album, zawierający prezentowane na ekspozycji prace. Można go nabyć, wspierać tym samym zbiórkę na rzecz Ukrainy. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autorka rozmowy: Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 11.45

zch

Polecane