Ukraina na jednym zdjęciu. Wystawa "Slava Ukraini" w warszawskiej Galerii Czwartek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraina na jednym zdjęciu. Wystawa "Slava Ukraini" w warszawskiej Galerii Czwartek
Wystawa "Slava Ukraini" w Galerii Czwartek w WarszawieFoto: Galeria Czwartek

W kolektywnej galerii fotograficznej Czwartek w Warszawie do 20 marca trwa wystawa prac ukraińskich artystów "Slava Ukraini". – Gdy niektórzy z artystów pytali nas, jaki jest motyw przewodni tej wystawy, odpowiadaliśmy po prostu: Ukraina. To pozwoliło im na wyrażenie swoich emocji i swojej wizji tego, czym jest dla nich w tym momencie Ukraina, za pomocą jednego zdjęcia – opowiadał w audycji "Trójka przed południem" Wiktor Malinowski, jeden z organizatorów wydarzenia.

  • Wystawa fotograficzna "Slava Ukraini" odbywa się w dniach 10-20 marca w kolektywnej Galerii Czwartek w Warszawie.
  • Wystawa prezentuje prace 20 ukraińskich fotografów, wśród których znaleźli się m.in. Valentine Bo, Sasha Kurmaz, Kristina Podobed czy Max Dutka.
  • Podczas wystawy i później online będzie można zakupić prace w limitowanej edycji. Zebrana kwota przeznaczona zostanie na cele humanitarne.

Temat przewodni – Ukraina

Wystawa "Slava Ukraini", którą do 20 marca można oglądać w Galerii Czwartek, przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, prezentuje prace 20 ukraińskich fotografów, wśród których znaleźli się m.in. Valentine Bo, Sasha Kurmaz, Kristina Podobed czy Max Dutka. Jak podkreślił w rozmowie z Katarzyną Cygler współorganizator wystawy Wiktor Malinowski, prezentowane prace nie były wybierane według żadnego konkretnego klucza.

– Gdy niektórzy z artystów pytali nas, jaki jest motyw przewodni tej wystawy, odpowiadaliśmy po prostu: Ukraina. To pozwoliło im na wyrażenie swoich emocji, swojej wizji tego, czym jest dla nich w tym momencie Ukraina, za pomocą jednego zdjęcia. Zarówno w kontekście reszty prac, jak i w kontekście tego, co dzieje się teraz za wschodnią granicą, ich prace nabrały zupełnie innego znaczenia. Mamy zdjęcia, które są bardzo smutne, i zdjęcia, które są radosne, przedstawiają Ukrainę, za którą na pewno wszyscy teraz tęsknią – mówił gość Trójki.

– Bardzo nie chcieliśmy robić wystawy o wojnie, mimo że ta bardzo mocno nas doświadcza. Zauważyliśmy, że mnóstwo jest zdjęć, które pokazują przemoc i wojnę, więc chcieliśmy odwrócić od tego uwagę – dodał.

Posłuchaj

7:34
"Slava Ukraini" – wystawa prac współczesnych ukraińskich fotografów w warszawskiej Galerii Czwartek (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Wystawa "Slava Ukraini" w Galerii Czwartek w Warszawie  Foto: Galeria Czwartek Wystawa "Slava Ukraini" w Galerii Czwartek w Warszawie Foto: Galeria Czwartek

Artyści polscy dla artystów ukraińskich

Niektórzy z artystów i artystek, których fotografie można oglądać na wystawie "Slava Ukraini", nadal pozostają w ogarniętej wojną ojczyźnie. Sasza Kurmaz, na przykład, przesyłał swoje prace, przebywając w schronie.

– Wszyscy pytali, jak udało nam się skontaktować z artystami. Pisaliśmy do nich przez różne media społecznościowe, formułując wrażliwą wypowiedź o tym, że przede wszystkim solidaryzujemy się z Ukrainą, że nie robimy politycznej wystawy, nie chcemy nikogo wykorzystywać, ale chcemy po prostu pomóc. Bardzo ułatwiało nam tę sytuację to, że Galeria Czwartek jest grupą 12 artystów. Łatwo nam było dotrzeć do artystów, bo mówimy ich głosem  powiedział Wiktor Malinowski w "Trójce przed południem".   


Najczęściej czytane

Wystawa "Slava Ukraini" w Galerii Czwartek, przygotowana w zaledwie ciągu tygodnia, nie tylko pomaga rozpowszechnić w Polsce wiedzę na temat ukraińskiej fotografii. Podczas wystawy i później online będzie można także zakupić prace artystów w limitowanej edycji 100 sztuk, w cenie 300 zł. Zebrana kwota przeznaczona zostanie w całości na cele wspierające pomoc humanitarną dla ofiar wojny na Ukrainie.

Wystawa "Slava Ukraini" – w Galerii Czwartek, przy ul. Marszałkowskiej 27/35 lok. 3A – trwa od 10 do 20 marca 2022 roku.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Wiktor Malinowski i Dawid Misiorny (współorganizatorzy wystawy "Slava Ukraini" w Galerii Czwartek)
Data emisji: 16.03.2022
Godziny emisji: 11.21

mat.promocyjne/kr

Polecane