Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Lublinie. Jeden z eksponatów pomoże uchodźcom z Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Lublinie. Jeden z eksponatów pomoże uchodźcom z Ukrainy
Tamara Łempicka w obiektywie prekursorki fotografii mody Madame d'Ory, 1932 rokFoto: Forum/ Imagno/Madame d'Ora

Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, biżuteria, torebka wieczorowa oraz fotografie – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka – kobieta w podróży". Jeden z eksponatów, za decyzją prawnuczki artystki Marisy de Lempickiej, zostanie przedmiotem licytacji, z której dochód będzie przekazany na pomoc przybyłym do Lublina uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

  • Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Muzeum Narodowym w Lublinie to kilkadziesiąt prac malarskich artystki, liczne fotografie, a także kolekcja należących do niej przedmiotów, jak biżuteria czy podróżna paleta malarska.
  • Marisa de Lempicka – prawnuczka Tamary Łempickiej, przekazała na aukcję charytatywną sitodruk z limitowanej edycji grafik według obrazu Łempickiej "Wiosna". Środki pochodzące z aukcji zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Lublina przed wojną.
  • Pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac Tamary Łempickiej potrwa od 18 marca do 14 sierpnia 2022 roku.

Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Muzeum Narodowym w Lublinie

Otwarcie wystawy "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" zaplanowane jest na 18 marca w związku z przypadającą w tym dniu 42. rocznicą śmierci artystki. Organizatorzy wskazują, że będzie to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie malarki.

Na wystawie prezentowane będą obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów z Francji, m.in. Centre Pompidou. W sumie będzie można zobaczyć 60 prac Tamary Łempickiej: 42 obrazy olejne, 15 rysunków i trzy grafiki. Wśród najbardziej znanych obrazów są m.in. "Dziewczyna w zielonej sukience", "Kizette na balkonie", "Pierwsza komunia", "Saint Moritz".

Najczęściej czytane

Tamara Łempicka – prawdziwa "self-made woman"

Wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie uzupełniona będzie o pamiątki osobiste malarki. – Przedmioty miały dla Tamary Łempickiej ogromne znaczenie, ponieważ budowała na ich podstawie swój wizerunek. Dziś powiedzielibyśmy, że jest prawdziwą "self-made woman", która bardzo świadomie podchodziła do przedmiotów, którymi się otaczała – zaznaczyła kurator wystawy Aleksandra Blonka-Drzażdżewska.

Kurator wystawy Łukasz Wiącek uzupełnił, że wśród memorabiliów znajdą się też fotografie pochodzące z rodzinnego albumu artystki, w tym wykonane na zamówienie zdjęcia portretowe Tamary oraz kadry z jej prywatnego życia. – Te fotografie są o tyle istotne, że prezentują trochę mniej znaną część życia Tamary Łempickiej, czyli okres w trakcie II wojny światowej i po niej, gdzie Tamara przeprowadza się początkowo do Nowego Jorku, a później bardzo szybko odnajduje się w środowisku Hollywood – przypomniał Wiącek.

Posłuchaj

4:29
Obrazy i osobiste przedmioty Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dodał, że ze wspomnień Łempickiej wynika, że przyjaźniła się bardzo z Gretą Garbo, jedną z najsłynniejszych aktorek srebrnego ekranu. – Tamara wielokrotnie fotografowała się, stylizując na Gretę Garbo, czego dowodem jest jedna z fotografii, którą zaprezentujemy. Druga fotografia powstała jeszcze w Paryżu, natomiast wielokrotnie była przedrukowywana w Stanach Zjednoczonych. Tamara chętnie dzieliła się nią z dziennikarzami, jak i przyjaciółmi. Dla najbliższych zawsze okraszała ją przepiękną kaligrafią – czasem tylko podpisem, a czasem sentencją – powiedział kurator wystawy.


Dochód z licytacji jednego z sitodruków pomoże uchodźcom z Ukrainy

Jak poinformowała dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska, gdy prawnuczka malarki Marisa de Lempicka dowiedziała się o sytuacji, w jakiej znaleźli się przebywający w Lublinie uchodźcy z atakowanej przez Rosję Ukrainy, zdecydowała się zorganizować licytację, z której dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. 

– Prawnuczka Tamary Łempickiej podjęła decyzję, aby wspólnie z Dritą Kessler, prezes DK Art Publishing, przekazać na aukcję charytatywną celigrafię (sitodruk – przyp. red) pochodzącą z limitowanej edycji grafik według obrazu autorstwa  Tamary Łempickiej "Wiosna". Tę pracę będzie można u nas oglądać przez cały czas trwania wystawy. Przez ten czas będzie trwała też licytacja. Środki z niej pochodzące posłużą pomocy uchodźcom. 

Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate. Ekspozycję będzie można oglądać od 18 marca do 14 sierpnia 2022 roku.

Tamara Łempicka – kobieta w podróży/Muzeum Narodowe w Lublinie

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.03.2022
Godziny emisji: 11.46

IAR/kr

Polecane