Reklama

reklama

Pomoc nie zna granic. Świnoujście i wyspa Uznam pomagają uchodźcom z Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc nie zna granic. Świnoujście i wyspa Uznam pomagają uchodźcom z Ukrainy
Uchodźcy z Ukrainy przed autobusem łączącym polskie Świnoujście z ukraińskim Mariupolem Foto: East News/JANEK SKARZYNSKI/AFP

Pomoc nie zna granic. Polskie Świnoujście oraz niemieckie gminy z wyspy Uznam współpracują, aby zagwarantować uchodźcom jak najwyższy standard życia. Zarówno Polacy, jak i Niemcy organizują zbiórki oraz otwierają swoje domy i puste poza sezonem hotele.

Polska i Niemcy łączą się w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Graniczące ze sobą polskie Świnoujście i Heringsdorf na niemieckiej wyspie Uznam są przykładem tego, jak mimo różnej strategii podejścia rządów do tego, co obecnie dzieje się na Ukrainie, ludzie łączą się, by pomóc ukraińskim uchodźcom.

Jednym z miejsc pomocy w Świnoujściu jest niewielki punkt pocztowy, gdzie gromadzone są pieluszki, żywność, bandaże, pościel i nowe ubrania. Wszystko to zostaje rozdysponowane wśród przybyłych do Świnoujścia uchodźców lub przewiezione w kierunku ich ogarniętej wojną ojczyzny.

– Atmosfera jest wspaniała. Ludzie z całego Świnoujścia poświęcają swój czas. Przychodzą ludzie z Ukrainy i dziękują nam serdecznie za to, że pomagamy. Wczoraj odjechało stąd co najmniej dziesięć busów – opowiada wolontariuszka.

Najczęściej czytane

Wyspa Uznam w Niemczech – pomagają mieszkańcy i przedsiębiorcy

Podobnie jest w oddalonych zaledwie o 12 km od Świnojuścia miastach Heringsdorf i Ahlbeck na wyspie Uznam, w Niemczech. Tam również działają mieszkańcy i przedsiębiorcy. Zaledwie kilka dni temu pod granicę z Ukrainą pojechały niemieckie autokary, które wróciły z uchodźcami. Ci znaleźli schronienie w niemieckich hotelach. 

– W Niemczech również przyjmujemy osoby z Ukrainy, oczywiście nie w takiej ilości jak w Polsce, ale wszystko się u nas rozkręca i plany są takie, by uchodźcom pomóc bardziej. Również organizowane są zbiórki i liczne akcje – mówi jeden z niemieckich wolontariuszy.

Posłuchaj

2:45
Polskie Świnoujście i niemiecka wyspa Uznam. Dzieli ich granica, łączy pomoc uchodźcom (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Owocna polsko-niemiecka współpraca

W Świnoujściu przebywa obecnie ponad tysiąc uchodźców. Niemiecki samorząd w regionie zabezpieczył także kilkaset miejsc pobytu. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz potwierdza, że współpraca w niesionej pomocy jest owocna. 

– Wysłaliśmy samochód do sklepu po drugiej stronie granicy. Dostaliśmy sygnał, że zebrano tam rzeczy, które chciano przekazać nam do rozdysponowania i przewiezienia na wschód. Dary przyjęliśmy, są dzisiaj w naszym magazynie. 

Świnoujście pomaga Ukraińcom Świnoujście w sieci - eswinoujscie.pl/eswinoujscie

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek
Data emisji: 14.03.2022
Godzina emisji: 8.21

kr


Polecane