Trolle i fake newsy: jak je rozpoznać, co z nimi zrobić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trolle i fake newsy: jak je rozpoznać, co z nimi zrobić?
Anonymous and aggressive political posting can be quite a money spinner. Foto: Photo: pixabay.com/CCO/Free-Photos

Troll to postać ze świata fantasy, która zazwyczaj jest brzydka, stara, złośliwa i mało inteligentna. Internetowi trolle mogą mieć bardzo zróżnicowany wygląd, na pewno także są złośliwi, a jeśli są inteligentni, to mogą narobić naprawdę poważnych szkód!

  • Internetowy troll rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, których celem jest wzbudzanie kontrowersji, konfliktów w różnych grupach odbiorców
  • Zanim poda się dalej jakąkolwiek informację, warto zawsze ją sprawdzić przynajmniej w dwóch-trzech wiarygodnych źródłach. Jeśli nie ma potwierdzenia, lepiej wstrzymać się z jej rozpowszechnianiem i przyjrzeć się dokładnie osobie, od której się ją dostało: to może być troll

Kasia z Ząbek, która wzbudza skrajne emocje

– Dezinformacja to broń, a pociskami tej broni są skrajne emocje, wywoływane po to, aby nas podzielić – tłumaczy Robert Król, zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Badawczego NASK. – Obserwujemy próby dzielenia Polaków na tle historii między narodem Polskim a Ukraińskim po to, żeby nastawić Polaków przeciwko uchodźcom, którzy uciekają przed wojną i szukają u nas schronienia – wskazuje.

– Są też inne działania, które zmierzają do pobudzenia obaw Polaków przed zaangażowaniem Polski w wojnę. Stąd pojawiające się nieprawdziwe informacje o braku pieniędzy w bankomatach – dodaje.

Innym przykładem mającym wzbudzić niechęć do Ukraińców była ostatnio zaobserwowana w Warszawie kampania dotycząca Kasi z Ząbek, która była "koleżanką kolegi". Odmówiono jej rzekomo pomocy w szpitalu, bo szpital ten przyjmował obywateli Ukrainy. – Ta kampania pojawiła się w kilku miastach: w każdym z nich był inny bohater, inny szpital – opisuje Robert Król.

Jak zidentyfikować trolla i co z nim zrobić?

Podstawową sprawą jest nauka technik, które pozwalają rozpoznać, czy dana wiadomość to jest fake news, a ktoś, kto ją rozpowszechnia, to troll. Bo troll podaje jakąś treść, a potem tę treść podają dalej już konta zwykłych użytkowników, w ten sposób ją uwiarygadniając. Po pierwsze należy więc starać się zweryfikować daną informację. Taka, która pochodzi tylko z jednego źródła, nie może zostać uznana za stuprocentowo wiarygodną. Wtedy lepiej się wstrzymać z podawaniem jej dalej.

Przeczytaj także


A jak sprawdzić, czy ktoś, od kogo ją dostaliśmy, jest trollem? Np. sprawdzić historię jego konta – to już może bardzo dużo powiedzieć.

Warto pamiętać, że wszystkie serwisy społecznościowe umożliwiają zgłaszanie treści, które szerzą mowę nienawiści, nawołują do przemocy itd. Powstał też serwis zglostrolla.pl, gdzie można wysłać taki podejrzany link. On trafia do bazy, gdzie analitycy sprawdzają jego treść. Jest również akcja NASK "Włącz weryfikację": tam też można zgłaszać podejrzane linki – zajmą się nimi specjaliści.


Posłuchaj

3:46
Uważajmy na internetowych trolli i fake newsy! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Maciej Żmijewski
Data emisji: 11.03.2022
Godzina emisji: 14.13

pr

Polecane