Ukraińscy uchodźcy w Polsce – bariera językowa jednym z największych wyzwań

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińscy uchodźcy w Polsce – bariera językowa jednym z największych wyzwań
Warsztaty w Teatrze Lalka. Rembowska: zaczynamy od języka literackiego, to on jest identyfikatorem naroduFoto: shutterstock.com

Bariera językowa to obecnie największy problem, z którym mierzą się przybywający do Polski uchodźcy. Choć języki polski i ukraiński są do siebie podobne, dla wielu ludzi nasza mowa jest niezrozumiała. Ułatwieniem mogą być dla nich kursy językowe, które ruszyły już m.in. w Opolu. 

  • Bariera językowa wynikająca z nieznajomości języka polskiego jest jednym z największych problemów przybywających do Polski ukraińskich uchodźców. W punktach pomocy są obecni tłumacze, pomocne okazują się także internetowe translatory.
  • By móc prowadzić zajęcia przedszkolne dla dzieci uchodźców z Ukrainy, poszukuje się nauczycieli ze znajomością języka ukraińskiego. Jak podkreśla opolski kurator oświaty Michał Siek, wymagana jest jedynie znajomość języka w stopniu komunikatywnym.
  • Z lekcji języka polskiego przybysze z Ukrainy mogą korzystać m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Uchodźcy z Ukrainy i bariera językowa – obecność tłumacza niezbędna

Wielu z przybyłych Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją, liczy na nowy start w naszym kraju. Do tego niezbędna jest znajomość języka polskiego. W pierwszych dniach pobytu nieodzowna jest pomoc tłumacza. Chociażby tego wirtualnego.

– Staram się zrozumieć chociaż kilka słów, żeby rozumieć, o co chodzi. Zawsze mam komórkę, która tłumaczy za pomocą internetu. Polacy pomagają, mówiąc wyraźnie i powtarzając kilka razy, o co chodzi – mówi jedna z uchodźczyń. – Chcemy iść do szkoły na kursy językowe, bo prawie niczego nie rozumiemy. Gdy idę, nie wiedząc dokąd, jest ciężko. Chcę, by dzieci były w szkole razem z polskimi uczniami – dodaje inna.


Posłuchaj

4:31
Polsko-ukraińska bariera językowa – jak z nią walczyć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nauczyciele ze znajomością języka ukraińskiego poszukiwani

W przedszkolach zajęcia są prowadzone w języku polskim, a brak czasu i nieznajomość języka wschodniego sąsiada nie pozwala nauczycielom tłumaczyć każdej wypowiedzi na język ukraiński. Jak mówi opolski kurator oświaty Michał Siek, rozpoczęto poszukiwanie pedagogów znających język ukraiński. 

 Nie jest wymagane żadne potwierdzenie znajomości tego języka, a po prostu znajomość w stopniu komunikatywnym. Prosimy, żeby się zgłaszali, jeżeli rzeczywiście chcą pomóc – apeluje.

Lekcje języka polskiego dla Ukraińców

W zmniejszeniu bariery językowej pomiędzy Polakami i Ukraińcami pomoże jedna z opolskich szkół językowych, która postanowiła zorganizować specjalny ośmiotygodniowy kurs języka polskiego dla uchodźców. Dyrektor placówki Barbara Kobalańca zebrała grupę składającą się z dziesięciu wolontariuszy oraz zatrudnionych w szkole już wcześniej lektorów.

 To jest nasz pierwszy pomysł, żeby dać tym osobom pierwszą pomoc, jeżeli chodzi o język polski. Żeby potrafiły odnaleźć się u lekarza, w urzędzie, zapytać o pomoc, powiedzieć. To najważniejsze zwroty, by czuły się pewnie.  Trwające 60 minut zajęcia dla jednej grupy będą raz w tygodniu. Tyle na początek wystarczy – nie chcemy obciążać tych osób, tylko dawkować im wiedzę – zapowiada Barbara Kobalańca.


Najczęściej czytane

Ponadto w pomoc językową dla uchodźców z Ukrainy włącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Ta już w środę 9 marca rozpoczęła zajęcia z języka polskiego, w których uczestniczyć mogą zarówno dorośli, jak i dzieci.

 To nic innego jak rozmówki polsko-ukraińskie pod okiem wolontariuszy, czyli Ukraińców, którzy u nas studiowali i którzy u nas mieszkają. Pomagamy im, aby mogli pójść swobodnie do sklepu, do apteki, znaleźć autobus czy różne punkty w mieście. Rozpoczęliśmy od bardzo prostych zwrotów, jak dzień dobry, do widzenia, w czym pomóc, uczyliśmy ich też liczenia. Te spotkania z językiem polskim będą odbywały się w środy i piątki o godzinie 17.00 – informuje wicedyrektor placówki Danuta Łuczak.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Monika Matuszkiewicz (Radio Opole)
Data emisji: 11.03.2022
Godzina emisji: 8.17

kr

Polecane