Pamięć Żołnierzy Wyklętych i pomoc Ukrainie. "Tropem Wilczym" po raz 10.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pamięć Żołnierzy Wyklętych i pomoc Ukrainie. "Tropem Wilczym" po raz 10.
Bieg "Tropem Wilczym" w 2020 roku. Foto: Mateusz Wlodarczyk/Forum

1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. By uczcić ich pamięć, każdego roku organizowany jest bieg pod nazwą "Tropem Wilczym". W tym roku inicjatywa dedykowana jest również Ukraińcom i osobom mieszkającym na Kresach. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio. 

Tegoroczny bieg "Tropem Wilczym" to edycja odbywająca się już po raz dziesiąty. Wydarzenie obejmować będzie w tym roku ponad 400 miast. 

– Biegniemy 6 marca, w niedzielę, najbliższą po Dniu Żołnierzy Wyklętych. Zależy nam, by w inicjatywę mogły włączyć się całe rodziny. W tym roku wraz z całym światem. Udało się nam zaangażować wszystkie kontynenty, nawet Amerykę południową. Razem z nami biegnie Brazylia i to aż w dwóch miejscach – mówiła Barbara Konarska, organizator biegu.

Bieg młodych

– Dziś, 1 marca, również odbywa się bieg. Angażują się szkoły. Jest ich aż 650. To dla nas nowość. Do inicjatywy przyłączyli się młodzi ludzie. Sami zaczęli organizować i wytyczać dystanse. Dziś biegną ich tysiące. Wielu z nich towarzyszy intencja pomocowa, bo tak też ten bieg wygląda – powiedziała w Trójce. 

1963 metry

– Trasa to zawsze 1963 metry. W 1963 roku zginął w walce ostatni żołnierz wyklęty. W ten sposób skończyła się zbrojna działalność podziemia antykomunistycznego. Niezłomni działali od 1944 roku. To prawie dwie dekady walki z komunizmem i najeźdźcą ze Wschodu – wyjaśniła. 

Pakiet startowy 

– Pierwszy akcent historyczny pojawia się już na koszulkach. To twarze niezłomnych. W tym roku koszulki są inne. Trwa dziesiąta edycja wydarzenia. Zależało nam, by przypomnieć jak największą liczbę bohaterów. Kolejnym wątkiem edukacyjnym jest wirtualna paczka przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Pakiet jest dostępny dla każdego. Nasi uczestnicy mają do niego łatwy dostęp. Zachęcam wszystkich do zaglądania do paczki. To pełen pakiet edukacyjny składający się m.in. z filmów i materiałów historycznych. Myślę, że to świetna rzecz również dla nauczycieli – podkreśliła Barbara Konarska.

PORTAL SPECJALNY POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Najczęściej czytane

Wsparcie dla Ukrainy

– Inicjatywy, które podtrzymujemy, już teraz są dedykowane dla Ukrainy. Zachęcamy, by oddawać krew. Będziemy organizować również jej zbiórki. Podczas biegu w Warszawie podstawiony zostanie krwiobus. We wszystkich misjach będziemy też zbierać pieniądze na rzecz pomocy Ukrainie. Jesteśmy projektem czynu. Nie tylko mówimy o bohaterach, ale też próbujemy ich naśladować. Obecnie jesteśmy w dużo większej potrzebie niż zwykle. Docieramy dokładnie tam, gdzie potrzeba – podsumowała w rozmowie.  

Najczęściej czytane

Informacje o miejscach startu, wytyczonych trasach oraz dodatkowych działaniach dostępne są na stronach internetowych organizatora. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.

Posłuchaj

5:41
Pamięć Żołnierzy Wyklętych i pomoc Ukrainie. "Tropem Wilczym" po raz 10. (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy. Wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Od 2015 roku wydarzenie ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz imprez biegowych.

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Barbara Konarska (organizator biegu "Tropem Wilczym")
Data emisji: 1.03.2022
Godzina emisji: 7.14

zch

Polecane