Anna Moskwa: już dziś jesteśmy gotowi, by zupełnie zrezygnować z rosyjskiego gazu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Koniec kontraktu jamalskiego to bardzo bliska perspektywa, ale bez względu na tę perspektywę już dziś jesteśmy gotowi funkcjonować bez rosyjskiego gazu – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak podkreśliła, "Europa wciąż ma szansę na niezależność energetyczną od Rosji".

Minister klimatu i środowiska była pytana na antenie radiowej Trójki, czy kraje europejskie mają szansę na energetyczne uniezależnienie się od Rosji.  Dużym zaniedbaniem państw europejskich jest LNG. Dziś widzimy, że gaz znów jest w taksonomii. Szkoda, że tak późno, ale Europa wciąż ma szansę na niezależność energetyczną od Rosji  powiedziała Anna Moskwa.

Zaznaczyła też, że Polska będzie postulować, aby pakiet sankcji wobec Rosji poszerzyć o ropę, gaz i węgiel.

– Na dziś jesteśmy gotowi, by zupełnie zrezygnować z rosyjskiego gazu bez ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego – stwierdziła minister. Jak dodała, "od 1 stycznia będziemy mieć w pełni gotową nową infrastrukturę, a dziś możemy funkcjonować z wykorzystaniem tej istniejącej". – Baltic Pipe pozwoli nam mieć alternatywę i sto procent niezależności, koniec kontraktu jamalskiego to bardzo bliska perspektywa, ale bez względu na tę perspektywę już dziś jesteśmy gotowi funkcjonować bez rosyjskiego gazu – podkreśliła Anna Moskwa. 

Nadzwyczajny szczyt MAEA

 Niedopuszczalne jest, żeby na terenie czy to działającej, czy wygasłej elektrowni jądrowej odbywały się jakiekolwiek działania wojskowe  podkreśliła minister środowiska i klimatu. Rosjanie zajęli wyłączoną po awarii w 1986 roku elektrownię w Czarnobylu. Polska i Kanada zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. 

Odnosząc się do wniosku dot. szczytu MAEA, minister zwróciła uwagę, że problemem jest obecność Rosji w organizacjach międzynarodowych.  Niestety w gremiach międzynarodowych są też Rosjanie. Jesteśmy przekonani, że opóźnienia i trudności z przeforsowaniem silnych stanowisk to wpływ rosyjskich przedstawicieli. Postulujemy wykluczenie Rosji z tych struktur  mówiła Anna Moskwa. 

Jak dodała, w poniedziałek będzie rozmawiała z amerykańskim sekretarzem ds. energii. – Będziemy przekonywać do poparcia naszego stanowiska – zaznaczyła.

Posłuchaj

13:15
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym w kontekście wojny na Ukrainie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącyBeata Michniewicz
GośćAnna Moskwa (minister klimatu i środowiska)
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 8.45

kp/kr

Polecane