Jak rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się na Ukrainie? Porada psychologa
Od wczoraj dzieci w całej Polsce pytają swoich rodziców o wydarzenia na Ukrainie. Nie potrafią do końca zrozumieć tego, co widzą na ekranach komputerów i telewizorów. Jak w mądry sposób rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się właśnie teraz u naszych wschodnich sąsiadów? Na to pytanie odpowiedziała Barbara Chuchacz, psycholog kliniczny młodzieży i psychoterapeutka.
Psycholog Barbara Chuchacz uważa, że opowiadając najmłodszym o ataku Rosji na Ukrainę, należy przede wszystkim nie kłamać, nie wywoływać grozy i dopasować język do poziomu dziecka
Foto: shutterstock.com
Jak wytłumaczyć dzieciom atak na Ukrainę?
Nie sposób uchronić dzieci przed tragicznymi doniesieniami z Ukrainy. Zwłaszcza te dzieci, które na Ukrainie mają swoich przyjaciół czy krewnych. Psycholog Barbara Chuchacz uważa, że opowiadając najmłodszym o ataku Rosji na Ukrainę, należy przede wszystkim nie kłamać, nie wywoływać grozy i dopasować język do poziomu dziecka.
Ekspertka wytłumaczyła to na przykładzie własnej rozmowy, którą przeprowadziła z dwójką wnucząt w wieku 6,5 oraz 9 lat. – Moja 6,5-letnia wnuczka zapytała mnie, co dzieje się na Ukrainie. Powiedziałam jej, że na Ukrainę napadł zły pan i teraz trwają tam działania wojenne. Jej starszy brat, który chodzi do trzeciej klasy, przyniósł globus i poprosił, by pokazać mu, gdzie jest Ukraina. Razem z jego mamą powiedziałyśmy mu, że Ukraina ma wojsko, które się broni, że będzie jej pomagał cały świat, że wierzymy w to, że zwyciężą – opisała Barbara Chuchacz.
- Stresujesz się? Świadome oddychanie i medytacja mogą pomóc ci się z tym uporać
- Lęk przed wojną. Psycholog: nie pozwólmy, żeby przejął nad nami kontrolę
- Woda, notatki i zdjęcie. Władze Ukrainy radzą przygotować dzieciom "niezbędnik ewakuacyjny"
Przestrzeń na uwolnienie emocji
Równie ważne jest dawanie dzieciom pola do analizy i interpretacji sytuacji, którą właśnie poznały. – Ważne jest, żeby z nimi rozmawiać, bo będą zadawać pytania. Będą się buntować, złościć na świat, który zgotował ich kolegom z Ukrainy taki los. Myślę, że trzeba im powiedzieć, co możemy zrobić, żeby pomóc swoim przyjaciołom z Ukrainy – poradziła psycholog.
Miejscem, w którym dzieci, zwłaszcza te starsze, mogą dać upust swoim emocjom, jest także… internet, oczywiście używany pod kontrolą dorosłego. – To jest teraz ich główny sposób porozumiewania się. Rodzice walczą, żeby było tego jak najmniej, ale dzieci powinny mieć możliwość komunikowania się w różnych mediach społecznościowych, żeby mogły przekazać swój sposób odbierania rzeczywistości – powiedziała psychoterapeutka.
***
Audycja: Trójka przed południem
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Barbara Chuchacz (psycholog kliniczny młodzieży, psychoterapeutka)
Data emisji: 25.02.2022
Godzina emisji: 10.10
kr