"Musimy jak najszybciej ukończyć Baltic Pipe". Minister rolnictwa o bezpieczeństwie Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Gaz jest teraz newralgicznym surowcem. Mamy jego zapasy na okres zimowy. Musimy przyspieszyć odtworzenie zapasów w ciągu lata – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej zapowiedzieli kolejne sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę. Ursula von der Leyen i Charles Michel opublikowali wspólne oświadczenie potępiające atak i podkreślili, że Kreml zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Liderzy unijnych instytucji napisali, że kolejne restrykcje będą się wiązały z ogromnymi i poważnymi konsekwencjami dla Rosji za jej działania. Pakiet nowych restrykcji zostanie omówiony dziś wieczorem na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli z udziałem przywódców 27 krajów członkowskich.

Bezpieczeństwo Polski a wojna na Ukrainie

Henryk Kowalczyk powiedział, że atak Rosji na Ukrainę był spodziewany od dłuższego czasu, ale Zachód do końca liczył na zdrowy rozsądek Putina.  Byliśmy przygotowani na taki scenariusz, ale liczyliśmy ciągle na opamiętanie Putina. Polski rząd jest przygotowany w wielu obszarach. Przede wszystkim obronnie. Tu możemy czuć się bezpiecznie powiedział.

– Mamy wiele zadań, są to działania dyplomatyczne i liderowanie w społeczności międzynarodowej we wprowadzeniu sankcji. One powinny być natychmiastowe i jak najdalej idące  dodał.

Wicepremier podkreślił, że obecnie należy przygotować się na sankcje wobec Rosji, które dotkną także sektora energetycznego.  Gaz jest teraz newralgicznym surowcem. Mamy jego zapasy na okres zimowy. Musimy przyspieszyć odtworzenie zapasów w ciągu lata, ale też jak najszybciej ukończyć gazociąg Baltic Pipe, który planowany jest na jesień  zaznaczył.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

12:16
Henryk Kowalczyk o ataku Rosji na Ukrainę (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki

ProwadzącyBeata Michniewicz

Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa)

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 8.45

dz

Polecane