Ukraińcy w Polsce. Solidarność i obawy o przyszłość
2022-02-23, 07:02 | aktualizacja 2022-02-25, 11:02
Z danych ZUS wynika, że w Polsce mieszka 718,2 tys. Ukraińców. Wielu kształci się na polskich uczelniach. Co młodzi Ukraińcy żyjący w Polsce czują w obliczu potencjalnej wojny? Co planują, w razie gdyby doszło do eskalacji konfliktu? W jaki sposób Polacy solidaryzują się ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi i studentami?
- Z racji bliskości granicy polsko-ukraińskiej Lublin jest jednym z miast, w których mieszka najwięcej Ukraińców. Jest tam ponad 3 tys. studentów oraz wielu pracowników
pochodzących z Ukrainy. - Jaki pogląd na aktualną sytuację w swoim kraju mają Ukraińcy? Opowiedział o tym mieszkający i pracujący na Ukrainie dziennikarz Michał Jankowski.
- Na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie studiuje 600 studentów z Ukrainy. Uczelnia w swoim apelu przekazała wyrazy solidarności z narodem ukraińskim. Pomocy mogą też oczekiwać ukraińscy studenci i doktoranci lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Ukraińscy studenci: nie zamierzamy się poddać
W poniedziałek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej, po czym polecił ministerstwu obrony Rosji zapewnić "wykonywanie przez siły zbrojne funkcji na rzecz podtrzymania pokoju".
Przy granicy z Ukrainą na posterunku trwają tysiące rosyjskich żołnierzy. Mieszkańcy miast leżących tuż przy granicy z Rosją są przerażeni tym, co być może ich czeka. Takim miastem jest m.in. Charków. To stamtąd pochodzi Roman Melnyk, który jest jednym z 3,5 tys. studentów kształcących się na lubelskich uczelniach. W Lublinie mieszka od półtora roku.
Posłuchaj
– Moi rodzice bardzo się boją, a ja nie wiem, co zrobić. Ja jestem w Polsce, a cała moja rodzina na Ukrainie. Jeżeli będzie wojna, pojadę na Ukrainę walczyć za swój kraj. Nie chcemy wojny, ale to nie będzie pozytywny scenariusz, skończy się walką – przewiduje.
– Jest to dla nas dosyć przerażające. Bardzo liczymy na wsparcie innych państw. Mam nadzieję, że prezydentowi Rosji nie ujdzie to na sucho. Nie ma mowy o przeprowadzce czy ucieczce, nie zamierzamy się poddać – mówi studentka piątego roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
- Konflikt Rosji z Ukrainą. Co oznacza dla świata?
- Protesty oczami zwykłego obywatela. Reportaż "Majdan wolności" [POSŁUCHAJ]
- Rosyjska agresja na Ukrainę. Nie możemy odwracać wzroku
Transformacja świadomościowa
Jak zwraca uwagę dziennikarz Michał Jankowski, od lat mieszkający i pracujący na Ukrainie, państwo to w ciągu ostatnich ośmiu lat przeszło "transformację świadomościową". – Byłem tam osiem lat temu, kiedy dla ukraińskiego narodu zaczęła się wojna. Teraz nawet rosyjskojęzyczni Ukraińcy mają świadomość narodową, co jest bardzo ważne.
Gość Piotra Firana, zapytany o skomentowanie doniesień, jakoby Ukraińcy mieszkający na wschodzie kraju mieli przeprowadzać się do Lwowa, żeby w razie najgorszego być bliżej Polski, odpowiedział: – To, że wojna toczy się w rejonach wschodnich, dotyczy całego kraju. Kiedy mieszkałem we Lwowie, praktycznie co tydzień mieliśmy alarmy bombowe i skuteczne zamachy bombowe. Nie sądzę, żeby uciekali. Tym bardziej że ludzie mieszkający w obwodach pod okupacją niewiele mogą.
Posłuchaj
Polacy solidarni z Ukrainą
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiuje 600 studentów z Ukrainy. Kolegium lektorskie w swoim apelu przekazało wyrazy solidarności z narodem ukraińskim. Jak podkreśla rzecznik prasowy KUL Michał Wyrostkiewicz, nie są to tylko puste słowa. – Od początku rozmawiamy o pomocy psychologicznej – bez wątpienia uczelnia jest ośrodkiem, który może świadczyć taką pomoc. To może być też pomoc materialna, lokalowa – deklaruje.
Pomocy mogą też oczekiwać ukraińscy studenci i doktoranci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Mogą liczyć na wsparcie w zakresie m.in. zapomóg, ustalonej puli bezpłatnych miejsc studenckich, obniżki opłat za studia, a także dodatkowej liczby bezpłatnych miejsc w ramach programu "Talenty na UMCS" – wymienia Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni.
***
Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Spicyn
Gość: Michał Jankowski (dziennikarz, muzyk)
Data emisji: 23.02.2022
Godziny emisji: 6.49, 7.13
kr