Sztuka z dwóch krańców Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka z dwóch krańców Polski
Wystawa "Góry-Morze-Morze-Góry" w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w ZakopanemFoto: mat. prasowe

O tym projekcie można śmiało powiedzieć "wspólnota przeciwieństw": to już trzecia edycja projektu "Góry-Morze-Morze-Góry", w ramach którego można oglądać dzieła artystów z Wybrzeża i Podhala. I chociaż te dwa krańcowo odległe regiony Polski różni właściwie wszystko, jednak jest to także pole do odnajdywania pokrewieństwa i elementów wspólnych.

  • Pierwsza edycja projektu "Góry-Morze-Morze-Góry" odbyła się na przełomie lat 2017/2018 i wzięły w niej udział artystki z Wybrzeża i Podhala. W kolejnej edycji przedstawiono prace artystów z tych regionów.
  • Trzecia edycja projektu "Góry-Morze-Morze-Góry" w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem potrwa do 18 marca 2022

Szukanie wspólnego języka

– 4 lutego otworzyliśmy trzecią już edycję mojego autorskiego projektu wystawienniczego "Góry-Morze-Morze-Góry", który na stałe wpisał się w kalendarium najważniejszych wydarzeń Miejskiej Galerii Sztuki i prezentacji artystów polskich – opowiada Lidia Rosińska-Podleśny (szefowa Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, pomysłodawczyni i kurator wystawy). – W tej edycji projekt się rozszerzył, gdyż zaprosiliśmy artystów z południa i z Pomorza – wskazuje.

W jaki sposób połączyć tak różnych artystów, których dzieli właściwie wszystko: od środowiska geograficzno-biologicznego przez środowisko społeczne po kulturę, a nawet język? – Ta różnorodność oczywiście determinuje tę wystawę, jednak wraz z drugą panią kurator zawsze staramy się szukać wspólnego języka sztuki. I ta trzecia edycja pokazała, że owa wspólnotowość istnieje – tłumaczy gość Katarzyny Cygler.

Przeczytaj także


Antypody geograficzne polskiej sztuki

– To celowe zestawienie mężczyzn z antypodów geograficznych polskiej sztuki współczesnej pozwala nam poszukać różnorodności postaw i estetyki. Łączy ich droga edukacji twórczej, natomiast różni podejście do materii i samego przedmiotu, jakim jest rzeźba. Bo, chciałabym to podkreślić, właśnie rzeźba zdominowała tegoroczną edycję – mówi Lidia Rosińska-Podleśny.

Góry – Morze Morze – Góry/YouTube Miejska Galeria Sztuki Zakopane


Posłuchaj

7:42
Trzecia edycja projektu wystawienniczego "Gory-Morze-Morze-Góry" w Zakopanem (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Lidia Rosińska-Podleśny (szefowa Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, pomysłodawczyni i kurator wystawy "Góry-Morze-Morze-Góry")
Data emisji: 22.02.2022
Godziny emisji: 11.36, 11.43

pr

Polecane