Język polski: trudny, ale własny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Język polski: trudny, ale własny
Także w polskiej szkole we Lwowie obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka OjczystegoFoto: PAP/Karina Sało

Czy doceniamy język polski i możliwość tego, że możemy nim mówić? Jak on się zmienia w ostatnich latach?

  • Posiadanie własnego narodowego języka jest wartością samą w sobie – mówi prof. Tomasz Korpysz.
  • Obecnie językiem polskim na całym świecie mówi ok. 50 mln osób.

Historia jest ważna

Oficjalnie uznane za pierwsze zdanie w języku polskim – "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" (Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj) – zostało zapisane w 1270 roku we Wrocławiu na karcie 24. "Księgi henrykowskiej". Jednak Jan Długosz w swoich "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego spisanych", które powstawały w latach 1455-80, przytacza tzw. zdania legnickie, wypowiedziane podczas bitwy pod Legnicą w 1241 roku. Pierwsze to "Byegaycze, byegaycze!" (Uciekajcie, uciekajcie!), które podobno wykrzyczał tatarski wojownik, chcąc wywołać panikę w polskich szeregach. "Gorze szą nam stalo!" ("Spadło na nas wielkie nieszczęście" – to z kolei okrzyk księcia Henryka Pobożnego na widok polskich rycerzy uciekających z pola bitwy. Oba zostały zapisane w zaginionej "Kronice" Wincentego z Kielczy, napisanej tuż po roku 1260. Byłyby więc wcześniejsze od "Księgi henrykowskiej", jednak nie można tego zweryfikować.

– Myślę, że większość użytkowników każdego języka narodowego docenia to, że ma własny język. Własny, czyli taki, którym najłatwiej się porozumieć i najłatwiej wyrazić siebie i swoje emocje, doświadczenia, przeżycia. Dlatego posiadanie własnego narodowego języka z tradycją, historią, tym, co jest zapisane w przeszłości, jest wartością samą w sobie – mówi prof. Tomasz Korpysz, językoznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przyszłość to zmiana

Ale poza umocowaniem języka w przeszłości równie ważna jest jego przyszłość, czyli zachodzące w nim zmiany. – W ostatnich 20 czy 30 latach te zmiany są tak szybkie, jak jeszcze nigdy w historii polszczyzny nie było. Co nie znaczy, że kiedyś polszczyzna zniknie i zostanie zastąpiona innym językiem – tłumaczy Trójkowy gość. – Te zmiany nie prowadzą do zaniku polszczyzny, tylko do jej modyfikacji, niektórzy mówią "upadku", ale na pewno do zmian – dodaje.


Posłuchaj

3:00
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Ma on w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Przeczytaj także:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: prof. Tomasz Korpysz (językoznawca, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 21.02.2022
Godzina emisji: 13.20

pr/kr

Polecane