Doktorant WAT stworzył program identyfikujący źródła fake newsów!
2022-02-15, 13:02 | aktualizacja 2022-02-16, 14:02
W ograniczaniu dezinformacji kluczowe jest ustalenie źródła fałszywych przekazów w sieci, czyli tzw. źródła propagacji. Oprogramowanie RPaSDT pozwala ustalić, skąd pochodzą fake newsy i jak rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych.
- Źródło propagacji to użytkownik sieci społecznościowej, który rozpoczął proces rozpowszechniania danej informacji
- Podobny mechanizm poszukiwania umożliwia m.in. identyfikację pacjenta zero na początku epidemii
Nie ocenia, tylko identyfikuje
– Mój program nie sprawdza, czy dana informacja jest fake newsem. Ale sprawdza i szuka źródła tego fake newsa – tłumaczy doktorant Wojskowej Akademii Technicznej Damian Frąszczak. – W ramach swojego rozwiązania przygotowałem zestaw narzędzi informatycznych i program wie, że pewne osoby rozsiewają fake newsy. Na podstawie powiązań, relacji między nimi moje oprogramowanie stara się zidentyfikować potencjalne źródło – opowiada.
Skąd w ogóle wziął się pomysł na takie oprogramowanie? – Codziennie sieci społecznościowe wykorzystywane są w zły sposób. Mój pomysł polega na tym, by w ten sposób wesprzeć użytkowników, by mieli większą możliwość obrony przed fake newsami – tłumaczy Trójkowy gość.
Rozwiązanie open source
– Liczba publikacji naukowych na ten temat [poszukiwania źródeł propagacji – red.] jest duża i rośnie z każdym rokiem. W moim oprogramowaniu, co bardzo ważne, wykorzystałem to, co jest obecnie dostępne. Czyli przygotowałem rozwiązanie, które jest punktem wyjściowym – wyjaśnia Damian Frąszczak. – Warto podkreślić, że jest to pierwsze rozwiązanie typu open source – dodaje.
Przeczytaj także
- Uwaga na informacje o zaginionych dzieciach. To nowa próba oszustwa
- Tylko dla twoich oczu. Jak działają szyfrowane komunikatory internetowe?
- Heurystyka dostępności. Z czym wiążą się fake newsy?
– Natomiast moja autorska metoda, czyli moje podejście do znalezienia źródła propagacji, pojawi się w tym rozwiązaniu w przyszłym roku w okolicach mojej planowanej obrony rozprawy – zapewnia. – A kod źródłowy oprogramowania RPaSDT jest powszechnie dostępny i każdy może go pobrać – zachęca.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Trójka do trzeciej"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Damian Frąszczak (doktorant Wojskowej Akademii Technicznej)
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 13.34
pr