Doktorant WAT stworzył program identyfikujący źródła fake newsów!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Doktorant WAT stworzył program identyfikujący źródła fake newsów!
Wojskowe akademie uczą żołnierzy nie tylko walki na froncie, ale pozwalają na rozwój wielu dziedzin techniki, medycyny czy historii. Foto: Krzysztof Zatycki / Forum

W ograniczaniu dezinformacji kluczowe jest ustalenie źródła fałszywych przekazów w sieci, czyli tzw. źródła propagacji. Oprogramowanie RPaSDT pozwala ustalić, skąd pochodzą fake newsy i jak rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych.

  • Źródło propagacji to użytkownik sieci społecznościowej, który rozpoczął proces rozpowszechniania danej informacji
  • Podobny mechanizm poszukiwania umożliwia m.in. identyfikację pacjenta zero na początku epidemii

Nie ocenia, tylko identyfikuje

– Mój program nie sprawdza, czy dana informacja jest fake newsem. Ale sprawdza i szuka źródła tego fake newsa – tłumaczy doktorant Wojskowej Akademii Technicznej Damian Frąszczak. – W ramach swojego rozwiązania przygotowałem zestaw narzędzi informatycznych i program wie, że pewne osoby rozsiewają fake newsy. Na podstawie powiązań, relacji między nimi moje oprogramowanie stara się zidentyfikować potencjalne źródło – opowiada.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na takie oprogramowanie? – Codziennie sieci społecznościowe wykorzystywane są w zły sposób. Mój pomysł polega na tym, by w ten sposób wesprzeć użytkowników, by mieli większą możliwość obrony przed fake newsami – tłumaczy Trójkowy gość.

Rozwiązanie open source

– Liczba publikacji naukowych na ten temat [poszukiwania źródeł propagacji – red.] jest duża i rośnie z każdym rokiem. W moim oprogramowaniu, co bardzo ważne, wykorzystałem to, co jest obecnie dostępne. Czyli przygotowałem rozwiązanie, które jest punktem wyjściowym – wyjaśnia Damian Frąszczak. – Warto podkreślić, że jest to pierwsze rozwiązanie typu open source – dodaje.

Przeczytaj także

– Natomiast moja autorska metoda, czyli moje podejście do znalezienia źródła propagacji, pojawi się w tym rozwiązaniu w przyszłym roku w okolicach mojej planowanej obrony rozprawy – zapewnia. – A kod źródłowy oprogramowania RPaSDT jest powszechnie dostępny i każdy może go pobrać – zachęca.


Posłuchaj

5:42
Polski doktorant umie dotrzeć do źródeł fake newsów! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Trójka do trzeciej"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Damian Frąszczak (doktorant Wojskowej Akademii Technicznej)
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 13.34

pr

Polecane