Perfuzja płuc. Pierwszy taki zabieg w Polsce
2022-02-11, 13:02 | aktualizacja 2022-02-12, 13:02
Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadzili perfuzję płuc. Wyjątkowość tego zabiegu regeneracyjnego wynika między innymi z faktu, że jest on wykonany poza organizmem dawcy.
- Czym jest perfuzja płuc? Dlaczego to tak istotny zabieg?
- Transplantacja płuc. Jakie największe wyzwania z nią się wiążą?
- Procedury medyczne, które wspierają zabiegi osób wymagających przeszczepu organów
Płuca poddanej perfuzji zostało umieszczone przez specjalistów w specjalnym naczyniu podłączonym do rur. Tam przeszły proces oczyszczania i regeneracji. – Jest to procedura, która ocenia, regeneruje i rewitalizuje płuca od dawców, które są początkowo nienadające się do przeszczepu. Regeneracja polega na tym, że płuca są wprowadzone w środowisko idealnych parametrów: wentylacji, parametrów perfuzji, ciśnienia w naczyniach. Wprowadzony jest w nie płyn, który ma jakby leczyć płuca. Został on specjalnie do tego stworzony – wyjaśnia dr Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.
Przeszczepy płuc – czy można wykonywać ich więcej niż obecnie?
Po kilku godzinach lekarze oceniają parametry organu na podstawie wyników i decydują o ewentualnym przeprowadzeniu przeszczepu płuca. Te, które poddano perfuzji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, ostatecznie nie nadawały się do transplantacji, ale cały proces to cenna lekcja na przyszłość.
Rocznie wykonywanych jest 60-80 przeszczepów płuc. Zapotrzebowanie na takie zabiegi jest jednak dużo większe. – Około 10–12 proc. wielonarządowych dawców jest dawcami płuc. Myślę, że ta procedura może zwiększyć ten procent o blisko 20–25 proc. – dodaje lekarz. W jego ocenie dzięki przeprowadzonej obecnie perfuzji lekarze będą częściej decydować się na przeprowadzenie takiej procedury. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie płuca jej poddane będą się nadawały do przeszczepu. Prawdopodobnie transplantacji będzie mogło zostać poddane 75 proc. z nich.
Edukacja społeczeństwa, czerpanie z innych dziecin transplantologii
Stosowanie perfuzji płuc ex vivo, czyli właśnie poza organizmem dawcy, w gdańskim szpitalu może w znaczącym stopniu zmniejszyć problem z narządami do przeszczepów w kraju, a województwo pomorskie wybija się, jeśli chodzi o dawstwo narządów i transplantacje.
- Chirurgia przyszłości dzisiaj: tytanowe implanty z drukarki 3D
- Inteligentny plaster, czyli do rany przyłóż i po wszystkim
– Tutaj jest rzeczywiście dość dużo zgód na przekazanie organów do przeszczepów. To jest pewna dojrzałość społeczeństwa, ale oprócz rozwoju tych wszystkich programów transplantacyjnych musimy zadbać o zabezpieczenie, którym jest możliwość poprawy stanu organu poprzez stosowanie tego sprzętu – mówi dyrektor UCK Jakub Kraszewski.
Posłuchaj
Oprócz tego Uniwersyteckie Centrum Kliniczne planuje rozwinąć działanie banku tkanek i komórek, co pozwoli na sięganie do innych dziedzin transplantologii.
***
Tytuł audycji: "Trójka do trzeciej"
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Aleksandra Nietopiel
Data emisji: 11.02.2022
Godzina emisji: 13.33
gs