Kociewie. Dlaczego warto tam pojechać?

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Wielu Polaków nie wie nawet, gdzie znajduje się ten polski region.

Kociewie. Dlaczego warto tam pojechać?

Dużą część Kociewia stanowią Bory Tucholskie

Foto: Shutterstock.com/Shaiith

Kociewiem nazywany jest region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, obejmujący lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich. Tworzą go powiaty: starogardzki, tczewski oraz fragmenty gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego.

Kociewie to nie Kaszuby

– W Polsce funkcjonujemy bardziej jako Kaszubi. Ale Kaszuby to nie Kociewie, a Kociewie to nie Kaszuby, choć nasze regiony się przenikają. To zupełnie inny język, inne tradycje, nazwy – tłumaczy Ewelina Lubińska z Koła Gospodyń Wiejskich "Modraki" w Borzechowie. – Tradycyjne Kociewie było regionem bardzo biednym, nie mieliśmy tutaj jakościowej ziemi, dlatego kuchnia kociewska jest bardzo prosta, oparta na naturalnych produktach. Na Kociewiu je się to, co z pola, lasu i jeziora. Ponadto skromność, choćby haft – nasz w porównaniu z kaszubskim nie ma tylu kolorów, nie jest rozbudowany. Gdyby generalizować, można powiedzieć, że u nas wszystko jest proste – dodaje.

Potrzeba kultywowania tradycji

– Na Kociewiu jest potrzeba pokazywania dawnych obyczajów, tego, jak ludzie mieszkali, czym się zajmowali, jak wyglądało życie rodzinne – mówi Mirosław Merski, reżyser filmu "Chata", z cyklu "Dawniej na Kociewiu", i podkreśla, że choć w tym regionie mieszkali ludzie ubodzy, to "potrafili sobie organizować czas, by się spotykać, wspólnie bawić, śpiewać popularne przyśpiewki".

Paleta turystycznych atrakcji

– Watro tu przyjechać, żeby poznać naszą kulturę, region, zabytki i atrakcje turystyczne: urokliwe jeziorka śródleśne, rzeczki, strumienie, które płyną w Borach Tucholskich. Może ktoś lubi fantastycznie położone kościółki wiejskie, zabytkowe kościoły gotyckie albo zapomniane miejscowości, w których zachowało się sporo architektury drewnianej – mówi Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie.


Kociewie - region mało znany (Pora na Trójkę)
3:39
+
Dodaj do playlisty
+

Warto dodać, że najbardziej znani Kociewiacy to: Jan III Sobieski, Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba i Grzegorz Ciechowski. 

Kociewie - nieznana kraina w jeden dzień / Północna TV

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Hanna Brzezińska
Data emisji: 10.02.2022
Godzina emisji: 6.48

mk

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.