Kasetkowe testy na COVID – czy są wiarygodne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kasetkowe testy na COVID – czy są wiarygodne?
Kasetkowe, domowe testy na COVID-19 stały się powszechnie dostępne i są kupowane coraz chętniejFoto: shutterstock.com

Domowe testy kasetkowe (płytkowe) na COVID-19 w ostatnich tygodniach są dostępne dosłownie wszędzie – osoby chcące sprawdzić obecność koronawirusa w swoim organizmie chętnie kupują je w aptekach, dyskontach i w internecie. Co wiemy o kasetkowych testach na koronawirusa? Czy takie domowe, szybkie testy są skuteczne?

  • Kasetkowe, domowe testy na COVID-19 stały się powszechnie dostępne i są kupowane coraz chętniej. Ich ceny w sieci wynoszą od 10 do 25 złotych. Niewiele więcej kosztują w aptekach i dyskontach.
  • Diagnosta laboratoryjny prof. Anna Malm z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie potwierdza, że testy na COVID-19 do domowego użytku są wiarygodne, ale czasem ich wyniki dobrze jest potwierdzić laboratoryjnym testem CPR.
  • Prawidłowo wykonany domowy test na obecność koronawirusa daje wiarygodny wynik już po upływie 15 minut.

Test antygenowy w domu – ceny

Kasetkowe, domowe testy na COVID-19 kosztują w sieci od 10 do 25 złotych, niewiele więcej w aptekach i dyskontach. Niewygórowana cena to zapewne jeden z powodów ich sporej popularności.

– W ciągu ubiegłego tygodnia sprzedaliśmy około 150 testów antygenowych, widzimy spore zainteresowanie pacjentów. Przychodzą również rodzice, którzy kupują testy dla całej swojej rodziny  nawet po trzy, cztery testy naraz – przyznaje farmaceuta z Lublina Piotr Ziółkiewicz.

Domowy test na COVID-19 – czy jest wiarygodny?

Diagnosta laboratoryjny prof. Anna Malm z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie potwierdza, że testy na COVID-19 do domowego użytku są wiarygodne, ale czasem ich wyniki dobrze jest potwierdzić.

– Czułość tych testów jest nieco niższa niż testów PCR. Testy antygenowe do powszechnego stosowania są jak najbardziej wiarygodne. Jeżeli pacjent ma objawy i test antygenowy wyjdzie dodatni, sprawa jest jasna. Jeżeli pacjent ma objawy, a test antygenowy wyjdzie ujemny, powinien to zweryfikować testem PCR – wyjaśnia.


Posłuchaj

4:48
Test na COVID-19 w domowym zaciszu. Czy można mu wierzyć? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak działa domowy test na obecność koronawirusa?

Kasetkowy test na COVID-19 służy szybkiemu wykrywaniu określonych antygenów SARS-CoV-2. Stanowi on niewielką, plastikową płytkę o prostokątnym kształcie, posiadającą na membranie nitrocelulozowej dwa rejony – pierwszy traktowany jako linia kontrolna "C", a drugi jako linia testowa "T" dla antygenu COVID-19. Po pobraniu za pomocą specjalnego patyczka materiału do badań umieszczamy go w fiolce z odczynnikiem ekstrakcyjnym, a następnie upuszczamy dwie krople do studzienki kasety testowej.

Podczas wykonywania testu antygen obecny w próbce COVID-19 oddziałuje przeciwciałami anty-COVID-19 sprzężonymi z barwnymi cząstkami naniesionymi na membranę. Gdy test na COVID-19 daje wynik negatywny, pojawia się różowa kreska na wysokości litery "C". O dodatnim wyniku świadczy pojawienie się dwóch kresek  na wysokości litery "C" oraz na wysokości litery "T". Kreska na wysokości litery "T" oznacza nieprawidłowe przeprowadzenie testu. Bez względu na rezultat wynik jest widoczny już po upływie 15 minut.

Najczęściej czytane

Jak poprawnie wykonać domowy test na COVID-19?

Wszystkie ewentualne problemy z uzyskaniem wiarygodnego wyniku testu na COVID-19 są związane z niewłaściwym pobraniem materiału do badań, czyli wymazu z nosa lub gardła. – Chodzi o to, żebyśmy nie pobierali takiego wymazu z przedsionków nosa, tylko sięgali głębiej, do błon śluzowych. Tam replikuje się wirus – podkreśla prof. Anna Malm.

Znaczenie ma też czas wykonania testu. – Jeżeli występują objawy, pacjent powinien wykonać test natychmiast. Jeżeli pacjent miał kontakt z osobą zakażoną, przyjmuje się, że powinien wykonać test trzeciego, czwartego dnia – dodaje diagnosta.

Film instruktażowy - jak wykonać test antygenowy?/Veritas Group

***

Audycja: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Filip Karman
Data emisji: 08.02.2022
Godzina emisji: 8.19

kr

Polecane