Rok Romantyzmu Polskiego. Zagraniczne projekty Instytutu Adama Mickiewicza
Instalacja ekologiczna przygotowana na Triennale w Mediolanie oraz program autorski Instytutu Adama Mickiewicza "44 x Mickiewicz" to wydarzenia współorganizowane z polskimi instytucjami kultury w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Co jeszcze nas czeka?
Zofia Szymanowska-Lenartowicz, "Portret Adama Mickiewicza", 1857 r. (fragm.)
Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie
Obchody 2022 jako Roku Romantyzmu Polskiego zostały ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Okazję stanowi dwusetna rocznica wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Ukazanie się dzieła w 1822 roku, uważa się za początek polskiego romantyzmu. Instytut imienia Adama Mickiewicza zainaugurował obchody w grudniu 2021 roku.
"44 x Mickiewicz"
– "44 x Mickiewicz" to program, który ogłosiliśmy dosłownie wczoraj. W jego ramach zapraszamy instytucje prowadzone przez Ministerstwo Kultury do współpracy. Chodzi nam o to, by w Roku Polskiego Romantyzmu pokazać polskie dziedzictwo romantyczne i wkład naszej kultury w kulturę europejską. Zachęcamy, by przyjrzeć się ideom i pokazać, w jaki sposób romantyczne koncepty pracują dziś – mówiła w Trójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Dziedzictwo romantyczne
– Mickiewicz w XIX wieku był traktowany jak geniusz, który dał światu coś wyjątkowego. To, do czego chcemy zaprosić, to nie rozszyfrowanie liczby 44, mającej apokaliptyczne i patriotyczne znacznie dla naszego kraju, ale pogłębienie i reaktywowanie dziedzictwa romantycznego. Do współpracy zapraszamy instytucje, które w ramach projektu będą mogły ubiegać się o dotacje. Czekamy na pomysły projektów, które pokażą polski romantyzm za granica w sposób, który wskaże na miejsce spotkania w kulturze. Jesteśmy przekonani, że romantyzm jest "wehikułem nowoczesności" – podsumowała gość "Trójki przed południem".
Czytaj także:
- Różnorodność w jedności. Czego nas uczy polski romantyzm?
- "Ideo-pop". Dr Karol Samsel: potrzeba nam oczyszczającego spojrzenia na romantyzm
Hasłem Roku Romantyzmu Polskiego dla projektów zagranicznych jest sentencja "Miej serce i patrzaj w serce". W ramach obchodów zorganizowane zostaną takie projekty jak m.in. "Sol Salutis – mowa liczb" oraz "Greenhouse Silent Disco".
***
Tytuł audycji: "Trójka przed południem"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Barbara Schabowska (Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 4.02.2022
Godzina emisji: 11.30
zch