W świecie "Samych swoich". Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
2022-02-02, 11:02 | aktualizacja 2022-02-02, 18:02
Od 1995 roku w Lubomierzu można zwiedzać Muzeum Kargula i Pawlaka – miejsce poświęcone kultowej komediowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego. O eksponatach zgromadzonych w muzeum, jego wyjątkowej lokalizacji oraz o odbywającym się w Lubomierzu Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych opowiedział dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury Bogusław Chrzan.
Historia muzeum Kargula i Pawlaka
Lubomierz jest nierozerwalnie związany z trylogią filmową Sylwestra Chęcińskiego – filmy "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć" kręcono głównie w tym niewielkim mieście na Dolnym Śląsku. Historia Muzeum Kargula i Pawlaka sięga 1992 roku. Wtedy w Lubomierzu ukazał się pierwszy numer lokalnej gazety "Sami Swoi", a redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z jego filmową przeszłością. Trzy lata później z inicjatywy mieszkańców miasta powstało muzeum.
Muzeum Kargula i Pawlaka zlokalizowane jest w pobliżu lubomierskiego rynku (którego plener kilka razy pojawia się w trylogii "Sami swoi"), w jednym z najstarszych budynków w mieście, pochodzącym z XVI wieku tzw. Domu Płócienników. – To pięknie zrewitalizowany, w tamtym roku oddany do użytku Lubomierskiego Centrum Kultury, najstarszy budynek w mieście. Lubię mówić, że Dom Płócienników to pierwsza galeria na Dolnym Śląsku – mówił w audycji "Trójka przed południem" dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury Bogusław Chrzan.
Lubomierz – stolica polskiej komedii
Przed wejściem do muzeum stoją figury bohaterów "Samych swoich": Władysława Kargula oraz Kazimierza Pawlaka. Wewnątrz zebrane są różne pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego oraz innymi produkcjami filmowymi, które powstały w Lubomierzu.
Posłuchaj
– To karabin, "z którego zamek wylata" czy płot, przy którym rodzina Karguli i Pawlaków raz się godzi, a raz się kłóci. Turyści mogą oglądać w naszym muzeum oryginalne kostiumy filmowe aktorów z trzech części – wymieniał gość Trójki. Do innych wyjątkowych eksponatów należą umowa z Józefem Jakubowskim, czyli dublerem Władysława Hańczy, oraz pierwsza kopia filmu "Sami swoi" odtwarzana podczas prapremiery.
- "Moje komedie wzięły się ze strachu". Radiowe opowieści Sylwestra Chęcińskiego;
- Stanisław Bareja i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". Historia, cytaty, ciekawostki;
- "Doskonale ukazywały ówczesną rzeczywistość". Tomasz Zapert o filmach Sylwestra Chęcińskiego.
Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu
Dzięki filmowej historii Lubomierza powstało nie tylko Muzeum Kargula i Pawlaka, ale i co roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. W pierwszy weekend sierpnia 2022 roku czeka nas jubileuszowa, 25. edycja. – To spotkania z aktorami, wspaniale koncerty i konkurs na komedię 25-lecia. Poza tym, przez całe wakacje w co drugi weekend na lubomierskim rynku będziemy prezentować kultowe polskie komedie – te przedwojenne i te powojenne – zachęcał Bogusław Chrzan.
CIEKAWOSTKI Z FILMU „SAMI SWOI” -Karabin, z którego zamek wylata #samiswoi #kargul #pawlak #lubomierz/Lubomierskie Centrum Kultury
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Bogusław Chrzan (dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury)
Data emisji: 02.02.2022
Godzina emisji: 11.35
kr