"Marsz Marsz Polonia". Polska diaspora w obiektywie najwybitniejszych fotografów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Marsz Marsz Polonia". Polska diaspora w obiektywie najwybitniejszych fotografów
Członkowie Polonii w strojach tradycyjnych, Chicago, Illinois, USA.Foto: Shutterstock

Wystawa "Marsz Marsz Polonia" została zrealizowana z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie. Ekspozycja przedstawia polską diasporę widzianą poprzez obiektyw najwybitniejszych fotografów polskich i amerykańskich. Skupia zdjęcia wykonane od początku XX wieku, aż do czasów nam współczesnych.

Spośród różnych dyscyplin twórczych fotografia szczyci się dziś opinią jednej z najbardziej demokratycznych. Narodziła się w Europie, swój dynamiczny rozwój w drugiej połowie XIX wieku, a potem wejście w obieg masowy, zawdzięcza jednak amerykańskiemu wynalazkowi: w 1888 roku George Eastman opatentował zwijaną błonę fotograficzną i wprowadził na rynek nowy typ aparatu, dzięki któremu fotografowanie stało się powszechnie dostępne.

Fotografia, jak żadne inne medium, towarzyszy nowoczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Dokumentowała wojnę secesyjną, portretowała przybijających do wybrzeża Ameryki imigrantów i przekazała na Ziemię obrazy pierwszych kroków człowieka na księżycu.

Jednym z rozdziałów uwiecznionej na kliszy historii są dzieje polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Wystawa prezentuje je poprzez sześć cykli, wykonanych na przestrzeni stulecia. Najstarszym dokumentem są portretowe fotografie imigrantów z początków XX wieku. 

"Marsz Marsz Polonia"

– Tytuł to nawiązanie do hymnu polski. Taka była nasza intencja. Wystawa rozpoczyna się od serii książkowej autora polskiego pochodzenia. Sfotografował on w latach siedemdziesiątych społeczność Polaków, którzy osiedlali się w Teksasie. To rodzaj otwarcia, który przedstawia zapis społeczności, czy nawet grupy etnicznej, która kształtowała kulturę odległą od polskiej. To fascynujące nie tylko dla Polaków, ale też amerykańskich fotografów, którzy widzieli odrębność i wspólnotowość – mówił w Trójce Adam Mazur, amerykanista, kurator wystawy.

– Co ważne osada Panna Maria skupiała przede wszystkim Ślązaków. To również ważna kwestia z punktu widzenia tego cyklu – dodał.

Czytaj także:

– Kolejną częścią są praca autora, który pracował na wyspie, na którą przybywały tłumy imigrantów. Zainteresował się momentem, gdy byli jeszcze osadzeni w swojej specyficznej kulturze. Część z nich przypływała w ludowych ubraniach. Jako urzędnik, który decydował o tym, kto wjedzie do Stanów, a kto wróci do Europy, zrobił portret zbiorowy tych osób. Jego zdjęcia to powidoki tego, jak postrzegana była m.in. Polonia w Stanach. Zachowało się to do dzisiejszego dnia, co widać w kolejnych częściach naszej wystawy – podsumował. 

Posłuchaj

10:34
"Marsz Marsz Polonia". Polska diaspora w obiektywie najwybitniejszych fotografów (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wystawa "Marsz Marsz Polonia" jest dostępna we Wrocławiu do 11 marca 2022 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Adam Mazur (amerykanista, kurator wystawy)
Data emisji: 02.02.2022
Godziny emisji: 9.21, 9.36

zch

Polecane