Liderzy i menadżerowie permanentnie zestresowani. Znamy wyniki najnowszych badań

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Liderzy i menadżerowie permanentnie zestresowani. Znamy wyniki najnowszych badań
Polscy liderzy są przemęczeni i zestresowani. Nowe wyniki badańFoto: Shutterstock

Osiąganie wyników, zarządzenie zespołem i sprostanie wymaganiom organizacyjnym. Do tego stres i niepewność związane z pandemią i pracą zdalną. Jak wykazują najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na polskiej kadrze zarządzającej, niewielu liderów potrafi zachować właściwą równowagę między stresem a regeneracją w ciągu dnia pracy.

  • Badania prowadzone przez 500 dni na polskich liderach i menadżerach pokazują, że zarządzający zespołami są zestresowani i nie potrafią zachować zdrowego balansu między pracą a odpoczynkiem.
  • Jak podkreślają specjaliści, tak duży poziom stresu wynika z niepewnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w związku z pandemią koronawirusa.
  • Psycholog zachęca do nauki balansu. Pozwoli on na efektywną pracę, ale też na skuteczny odpoczynek. 

Jak czytamy w raporcie, zaledwie 17 proc. liderów zachowuje równowagę między stresem a regeneracją podczas dnia pracy. Jedynie 3 proc. menadżerów czuje, że po przebudzeniu ma mnóstwo energii do działania. Wnioski płyną z ponad 500 dni pomiarowych badania stresu i regeneracji, zrealizowanych przez jedną z firm wspierających zdrowy styl życia wśród pracowników. 

– To pierwsze badanie tego typu przeprowadzone na taką skalę wśród polskich menadżerów. Jego wyjątkowość polega na tym, że kilkadziesiąt osób, w ramach całodobowej diagnostyki, nosiło na swoim ciele urządzenie, które pozwalało precyzyjnie zmierzyć reakcję organizmu na czynniki stresogenne  wyjaśniał Edward Stanoch, pomysłodawca inicjatywy.  

Brak równowagi

Z badań jasno wynika, że polscy liderzy są zestresowani. Zaledwie co piąty z nich utrzymywał zdrowy balans pomiędzy stresem a odpoczynkiem w ciągu dnia pracy.

– Nie dziwi mnie tak duży poziom stresu. To kwestia niewiadomej, w której się znaleźliśmy. Do zwykłych wyzwań związanych z zarządzaniem zespołem i osiąganiem wyników w czasie pandemii dochodzi jeszcze stres związany z niepewnością dotyczącą działalności firmy. Nakładają się na to nowe problemy, takie jak zarządzanie pracownikami w okresie pracy zdalnej. To ciągle nowe zagadnienie. Mimo tych dwóch lat nadal nie do końca wiadomo, czy przy każdej poprawie sytuacji wracać do pracy w biurze, czy jednak utrzymywać tryb zdalny – wyjaśniła Monika Fedorczuk z konfederacji zrzeszającej przedsiębiorców.

Czytaj także:

Trudności z regeneracją

Badanie dowodzi, że niewielu liderów wstaje rano wypoczętych i gotowych do działania. – Według naszych badań praca pod wpływem zmęczenia obniża efektywność od 5 aż do 33 proc. Mam tutaj na myśli ustawiczne zmęczenie przez dłuższy okres. Brak regeneracji z czasem może powodować symptomy wypalenia zawodowego oraz zagrażać zdrowiu. Te czynniki pojawiają się, gdy nie pozwalamy sobie na odpoczynek  zaznaczył Edward Stanoch.

Jak podkreśla autorka materiału Izabela Kostyszyn, brak umiejętności regeneracji związany jest z wychowaniem w naszej kulturze. Nie nauczyliśmy się odpoczywać i ciągle wymagamy od siebie, by pracować na pełnych obrotach.

– Powinniśmy to zmienić. Przed nami kwestia nauki balansu. Efektywny – pozwala nam dobrze pracować, ale też odpowiednio odpocząć, tak by rano czuć się zregenerowanym – podsumowała Bianca Beata Kotoro, psycholog.

Posłuchaj

3:09
Permanentny stres wśród polskich menadżerów. Jak sobie z nim radzić? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Stres w pracy. Jak sobie z nim radzić? Malwina Puchalska-Kamińska, Zofia Szynal / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: "Pora na Trójkę"
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 01.02.2022
Godzina emisji: 7.48

zch

Polecane