Liderzy i menadżerowie permanentnie zestresowani. Znamy wyniki najnowszych badań
2022-02-01, 08:02 | aktualizacja 2022-02-01, 16:02
Osiąganie wyników, zarządzenie zespołem i sprostanie wymaganiom organizacyjnym. Do tego stres i niepewność związane z pandemią i pracą zdalną. Jak wykazują najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na polskiej kadrze zarządzającej, niewielu liderów potrafi zachować właściwą równowagę między stresem a regeneracją w ciągu dnia pracy.
- Badania prowadzone przez 500 dni na polskich liderach i menadżerach pokazują, że zarządzający zespołami są zestresowani i nie potrafią zachować zdrowego balansu między pracą a odpoczynkiem.
- Jak podkreślają specjaliści, tak duży poziom stresu wynika z niepewnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w związku z pandemią koronawirusa.
- Psycholog zachęca do nauki balansu. Pozwoli on na efektywną pracę, ale też na skuteczny odpoczynek.
Jak czytamy w raporcie, zaledwie 17 proc. liderów zachowuje równowagę między stresem a regeneracją podczas dnia pracy. Jedynie 3 proc. menadżerów czuje, że po przebudzeniu ma mnóstwo energii do działania. Wnioski płyną z ponad 500 dni pomiarowych badania stresu i regeneracji, zrealizowanych przez jedną z firm wspierających zdrowy styl życia wśród pracowników.
– To pierwsze badanie tego typu przeprowadzone na taką skalę wśród polskich menadżerów. Jego wyjątkowość polega na tym, że kilkadziesiąt osób, w ramach całodobowej diagnostyki, nosiło na swoim ciele urządzenie, które pozwalało precyzyjnie zmierzyć reakcję organizmu na czynniki stresogenne – wyjaśniał Edward Stanoch, pomysłodawca inicjatywy.
Brak równowagi
Z badań jasno wynika, że polscy liderzy są zestresowani. Zaledwie co piąty z nich utrzymywał zdrowy balans pomiędzy stresem a odpoczynkiem w ciągu dnia pracy.
– Nie dziwi mnie tak duży poziom stresu. To kwestia niewiadomej, w której się znaleźliśmy. Do zwykłych wyzwań związanych z zarządzaniem zespołem i osiąganiem wyników w czasie pandemii dochodzi jeszcze stres związany z niepewnością dotyczącą działalności firmy. Nakładają się na to nowe problemy, takie jak zarządzanie pracownikami w okresie pracy zdalnej. To ciągle nowe zagadnienie. Mimo tych dwóch lat nadal nie do końca wiadomo, czy przy każdej poprawie sytuacji wracać do pracy w biurze, czy jednak utrzymywać tryb zdalny – wyjaśniła Monika Fedorczuk z konfederacji zrzeszającej przedsiębiorców.
Czytaj także:
- "Nie jesteśmy dla siebie wystarczająco ważni". Czy właśnie dlatego chorujemy?
- Praca zdalna zostanie z nami po pandemii? Zobacz wyniki nowego raportu
- Praca zdalna bywa bardziej męcząca niż w biurze. Na pewne aspekty wpływa jednak pozytywnie
Trudności z regeneracją
Badanie dowodzi, że niewielu liderów wstaje rano wypoczętych i gotowych do działania. – Według naszych badań praca pod wpływem zmęczenia obniża efektywność od 5 aż do 33 proc. Mam tutaj na myśli ustawiczne zmęczenie przez dłuższy okres. Brak regeneracji z czasem może powodować symptomy wypalenia zawodowego oraz zagrażać zdrowiu. Te czynniki pojawiają się, gdy nie pozwalamy sobie na odpoczynek – zaznaczył Edward Stanoch.
Jak podkreśla autorka materiału Izabela Kostyszyn, brak umiejętności regeneracji związany jest z wychowaniem w naszej kulturze. Nie nauczyliśmy się odpoczywać i ciągle wymagamy od siebie, by pracować na pełnych obrotach.
– Powinniśmy to zmienić. Przed nami kwestia nauki balansu. Efektywny – pozwala nam dobrze pracować, ale też odpowiednio odpocząć, tak by rano czuć się zregenerowanym – podsumowała Bianca Beata Kotoro, psycholog.
Posłuchaj
Stres w pracy. Jak sobie z nim radzić? Malwina Puchalska-Kamińska, Zofia Szynal / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
***
Tytuł audycji: "Pora na Trójkę"
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 01.02.2022
Godzina emisji: 7.48
zch