Ekologiczny Słupsk. Energia ze ścieków zasili park wodny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekologiczny Słupsk. Energia ze ścieków zasili park wodny
Słupski aquapark "Trzy Fale" będzie zasilany energią ze ściekówFoto: Gerard/Reporter

Prąd i ciepło wytworzone z oczyszczania ścieków zasilą miejski aquapark w Słupsku. Będzie to drugi obiekt w Polsce wykorzystujący takie źródło energii.

W ściekach znajduje się duża ilość tzw. materii organicznej, z której w naturalnym procesie fermentacji wydziela się metan. Dzięki nowoczesnej technologii ów gaz da się wykorzystać do zasilania urządzeń produkujących ciepło i prąd elektryczny. Takie instalacje powstały w słupskim przedsiębiorstwie wodociągów. – Nie będziemy od razu Lotosem czy Orlenem, bo to nie jest skala, która byłaby w stanie zabezpieczyć całe miasto w ciepło i energię elektryczną – mówi prezes słupskich wodociągów Andrzej Wójtowicz.

Energii jest jednak wystarczająco dużo, by dostarczyć ją do aquaparku "Trzy Fale" i w ten sposób znacznie obniżyć koszty jego funkcjonowania. – Mamy już gotowe przyłącze naszej centrali cieplnej do wodociągów, a w najbliższym czasie będziemy mogli zaobserwować konkretne wskaźniki ekonomiczne, widoczne w rachunkach, które płacimy – zapowiada Anna Żołądek, prezes słupskiego aquaparku.

Miesięczne koszty utrzymania aquaparku "Trzy Fale" wahają się od 700 do 900 tysięcy złotych, z czego na ogrzewanie idzie do 150 tysięcy, a na prąd około 100 tysięcy złotych. Dzięki współpracy z przedsiębiorstwem miejskich wodociągów obiekt będzie mógł zaoszczędzić nawet 600-700 tysięcy złotych w skali roku.

Słupsk liderem proekologicznych zmian?

Ze słupskimi wodociągami chcą już współpracować lokalni wytwórcy energii elektrycznej, pozyskujący prąd z wiatraków. A to dopiero początek proekologicznych wizji prezesa Wójtowicza. – Ja już oczami wyobraźni widzę tam niedaleko fotowoltaikę. Jeżeli to wszystko ładnie połączy się ze sobą, myślę, że Słupsk może być jednym z pierwszych miast, które spełni bardzo trudne wymogi "Fit for 55" czy docelowo bezemisyjności – mówi szef wodociągów.


Posłuchaj

3:07
Ekologiczny Słupsk. Energia ze ścieków zasili park wodny (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Fit for 55" to ogłoszony w 2021 roku przez Komisję Europejską pakiet zmian legislacyjnych, które mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w stosunku do danych z 1990 roku. Cel ten ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Najpóźniej w 2050 roku w państwach Unii Europejskiej ma zapanować tzw. neutralność klimatyczna.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Woś
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 8.12

kc

Polecane