Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"
Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?
Wystawa "Elementarz polskiej kultury" to krótki przewodnik po świecie najwybitniejszych polskich artystów, skupionych wokół różnych dziedzin kultury. Zdjęcie ilustracyjne.
Foto: Shutterstock
Wystawa zrzesza dzieła powstałe po 1918 roku. Widzowie mogą zobaczyć prace takich artystów, jak Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, Tamara Łempicka, Magdalena Abakanowicz, Edward Hartwig albo Andrzej Sapkowski.
– To 44 dzieła 44 artystów. Wszystko zostało podzielone na 11 sekcji, które odpowiadają tematom związanym z polską kulturą. Warto zaznaczyć, że wśród nich znajdują się również architekci, których nazwisk często nie znamy. Był to jeden z celów, jakie przyświecały nam przy organizacji tego wydarzenia. Zgodnie z założeniami twórców, może się zdarzyć, że ktoś z nas zostanie poproszony o wymienienie kilku nazwisk wpływowych dla różnych dziedzin polskiej kultury. Mamy nadzieję, że nasz elementarz w tym pomoże. Mamy nadzieję, że ta wystawa zostanie przez wielu potraktowana jako mały spis treści lub podręczna ściąga. Po przejściu 11 sekcji nasze pojęcie o przedstawicielach i ich działach będzie znacznie większe – zaznaczył Tomasz Pobot z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Wyróżniki polskiej kultury
– Dobór był subiektywny wyborem kuratorów wystawy. Miał na celu sprowokowanie odwiedzających do dyskusji na temat kondycji polskiej kultury. Nie każdy ma to samo zdanie. W obrębie danej dziedziny możemy mieć różnych faworytów. Są jednak prace, które warto wymienić mimo to i nazwiska twórców, którzy niekwestionowanie zmienili postrzeganie polskiej kultury – mówił w Trójce.
– Warto dodać, że do wystawy dołączone są krótki dźwięki, których można odsłuchać za pomocą kodów QR. Dodatkowo stworzony został kącik, tak zwana czytelnia. Prezentowane są w niej książki, w których znajdują się odniesienia do eksponowanych nas prac. Każdy chętny może więc zatrzymać się i zestawić swoje wyobrażenia z ekspertami – zaznaczył.
"Opowiem ci o Abakanach"
– Wystawie towarzyszą warsztaty. Cały czas trwają zapisy na wydarzenie. Warsztaty będą prowadzone w lutym i będą dotyczyć postaci Magdaleny Abakanowicz. Młodzież odwiedzająca wystawę będzie nie tylko zapoznawała się z prezentowanymi dziełami, ale także wysłucha opowieści oprowadzającego. Nasi goście udadzą się też do sali warsztatowej, gdzie będą mogli wykonać właśnie A bakany, czyli formę rzeźby uprawianą przez artystkę – dodał.
Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury" dostępna będzie do 10 kwietnia 2022 roku.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Pobot (Białostocki Ośrodek Kultury)
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 10.29
zch