Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najwybitniejsze dzieła, największych twórców. Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury"
Wystawa "Elementarz polskiej kultury" to krótki przewodnik po świecie najwybitniejszych polskich artystów, skupionych wokół różnych dziedzin kultury. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Wystawa zatytułowana "Elementarz Polskiej Kultury" przedstawia dzieła, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Wszystkie z nich reprezentują twórców, których renoma przekroczyła granice naszego kraju. Wystawa podzielona jest na jedenaście sekcji. Każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury: film, architekturę, literaturę czy nowe technologie. Co jeszcze znajduje się na ekspozycji?

Wystawa zrzesza dzieła powstałe po 1918 roku. Widzowie mogą zobaczyć prace takich artystów, jak Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, Tamara Łempicka, Magdalena Abakanowicz, Edward Hartwig albo Andrzej Sapkowski.

– To 44 dzieła 44 artystów. Wszystko zostało podzielone na 11 sekcji, które odpowiadają tematom związanym z polską kulturą. Warto zaznaczyć, że wśród nich znajdują się również architekci, których nazwisk często nie znamy. Był to jeden z celów, jakie przyświecały nam przy organizacji tego wydarzenia. Zgodnie z założeniami twórców, może się zdarzyć, że ktoś z nas zostanie poproszony o wymienienie kilku nazwisk wpływowych dla różnych dziedzin polskiej kultury. Mamy nadzieję, że nasz elementarz w tym pomoże. Mamy nadzieję, że ta wystawa zostanie przez wielu potraktowana jako mały spis treści lub podręczna ściąga. Po przejściu 11 sekcji nasze pojęcie o przedstawicielach i ich działach będzie znacznie większe – zaznaczył Tomasz Pobot z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Wyróżniki polskiej kultury

– Dobór był subiektywny wyborem kuratorów wystawy. Miał na celu sprowokowanie odwiedzających do dyskusji na temat kondycji polskiej kultury. Nie każdy ma to samo zdanie. W obrębie danej dziedziny możemy mieć różnych faworytów. Są jednak prace, które warto wymienić mimo to i nazwiska twórców, którzy niekwestionowanie zmienili postrzeganie polskiej kultury – mówił w Trójce.

– Warto dodać, że do wystawy dołączone są krótki dźwięki, których można odsłuchać za pomocą kodów QR. Dodatkowo stworzony został kącik, tak zwana czytelnia. Prezentowane są w niej książki, w których znajdują się odniesienia do eksponowanych nas prac. Każdy chętny może więc zatrzymać się i zestawić swoje wyobrażenia z ekspertami – zaznaczył.


Posłuchaj

8:35
Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury" w Białymstoku (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Opowiem ci o Abakanach"

– Wystawie towarzyszą warsztaty. Cały czas trwają zapisy na wydarzenie. Warsztaty będą prowadzone w lutym i będą dotyczyć postaci Magdaleny Abakanowicz. Młodzież odwiedzająca wystawę będzie nie tylko zapoznawała się z prezentowanymi dziełami, ale także wysłucha opowieści oprowadzającego. Nasi goście udadzą się też do sali warsztatowej, gdzie będą mogli wykonać właśnie A bakany, czyli formę rzeźby uprawianą przez artystkę – dodał.

Wystawa "Elementarz Polskiej Kultury" dostępna będzie do 10 kwietnia 2022 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Pobot (Białostocki Ośrodek Kultury)
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 10.29

zch

Polecane