Kawa rano czy po południu? Czego nie wiemy o tym aromatycznym napoju?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kawa rano czy po południu? Czego nie wiemy o tym aromatycznym napoju?
Ulubiony napój PolakówFoto: Pixabay

Kiedy jest idealny czas na kawę? Przed czy po posiłku? Od razu po przebudzeniu czy nieco później? Każdy Polak wypija średnio 1–2 filiżanki kawy dziennie. Wciąż jednak zastanawiamy się, kiedy sięgnąć po napój, by odpowiednio nas pobudził. Jakie są największe mity dotyczące picia kawy i o czym należy pamiętać?

– Kawę możemy pić w różnych porach dnia. Dla mnie najlepszy moment jest, gdy wstanę z łóżka. Niektórzy z kolei czują się dobrze, pijąc kawę w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Wszystko to jest kwestią indywidualnej tolerancji na kofeinę. Najczęściej pijemy kawę w godzinach porannych. To podejście słuszne. Biorąc jednak pod uwagę jej prozdrowotne właściwości, możemy spożywać kawę w takich porach, w jakich czujemy, że działa na nas dobrze – mówił w Trójce Radosław Majewski, dietetyk.

Kawa na czczo

– Należy tego unikać. Śniadanie jest bardzo ważną częścią dnia. Pierwsza kawa powinna być poprzedzona obfitym posiłkiem, nie tylko wśród osób, które cierpią na refluks czy choroby układu pokarmowego. Wszyscy powinniśmy trzymać się zasady, że kawa z rana tak, ale nie na pusty żołądek. Można wypić ją w trakcie śniadania lub po nim. Jak wskazują badania, wypicie jednej kawy w ciągu dnia może nie wystarczyć, by uwolnić jej całe prozdrowotne właściwości. Polecałbym więc więcej kawy, przynajmniej dwie lub trzy filiżanki – zaznaczył podczas rozmowy.

Poranny rytuał 

U osób pijących kawę wykształca się indywidualna tolerancja na kofeinę. Napój z czasem stał się naturalnym elementem naszego funkcjonowania. Osoby, które chcą zmienić sposób odżywiania na lepszy, muszą dokonać wielu bolesnych zmian w diecie. Należy do nich ograniczenie spożycia cukrów i tłuszczów, a włączenie owoców. Dla niektórych może być to trudne. Kawa natomiast jest elementem, którego nie trzeba ograniczać, a wręcz stosować regularnie, by uzyskać szereg korzyści – deklarował ekspert. 


Czytaj także:


Problemy z zasypianiem

– Tutaj znów mamy do czynienia z indywidualną tolerancją na kofeinę. Są osoby, u których jej spożycie może spowodować krótkotrwały wzrost ciśnienia tętniczego i kłopoty z zasypianiem. Są jednak i tacy, którzy idą spać tuż po wypiciu zawartości swojej filiżanki. Z pewnością poleciłbym kawę kierowcom i osobom pracującym w nocy. Udowodnione jest, że osoby, które piją kawę, rzadziej ulegają wypadkom w pracy oraz wypadkom komunikacyjnym – usłyszeliśmy w audycji "Pora na Trójkę". 

Posłuchaj

5:31
Ulubiony napój Polaków. Czego jeszcze nie wiemy o kawie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Ile kawy?

– Przyjmuje się, że dziennie powinniśmy wypijać około trzech filiżanek kawy. To ilość bezpieczna, która wykazuje działanie zwrotne. Co więcej, jest bezpieczna dla kobiet karmiących i ich dzieci –  podsumował Radosław Majewski.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Radosław Majewski (dietetyk)
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 7.19

zch


Polecane