Płyta kompaktowa: zmierzch czy odrodzenie?
2022-01-26, 07:01 | aktualizacja 2023-08-14, 09:08
Przez cztery dekady płyty CD były najczęściej sprzedawanym nośnikiem danych, jednak od kilkunastu lat obserwowano spadek ich sprzedaży. I niespodziewanie w roku 2021 po raz pierwszy od 17 lat zanotowano wzrost! Jednak trudno uwierzyć, by tak popularne niegdyś "kompakty", odzyskały rynek. Przedtem podobny los spotkał płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty DVD i BlueRay.
- Premiera płyty CD miała miejsce 17 sierpnia 1982 roku. Pierwsze odtwarzacze trafiły do sprzedaży we wrześniu 1982 roku w Japonii.
- Pierwszym albumem muzycznym, który wydano na płycie kompaktowej, był "The Visitors" zespołu ABBA. Pierwszą masowo sprzedawaną płytą CD był album Billy'ego Joela "52nd Street", który trafił do sklepów w Japonii w październiku 1982 roku. Pierwszym albumem, który sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy była płyta "Brothers in Arms" zespołu Dire Straits wydana 13 maja 1985 roku.
- Pierwsza polska płyta kompaktowa ukazała się 19 października 1987 roku. Był nią album "As Good as Live" nagrany przez zespół Prowizorka Jazz Band na żywo na koncercie w Amsterdamie.
Czterdziestolatek bez wad
– To już 40 lat! Kompakt: ulubiony, wymarzony, pozbawiony praktycznie wad, które znaliśmy ze źródeł analogowych. Zapewniał krystaliczną czystość dźwięku, ponieważ wszystkie zera i jedynki były odczytywane na bieżąco – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa dr inż. Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. – Dzięki temu zyskał sobie taką popularność – dodaje.
Renesans? To tylko marketing...
W 2021 roku zanotowano wzrost sprzedaży płyt kompaktowych na świecie. To pierwszy taki przypadek od 17 lat. Jednak ich producenci nie otwierają jeszcze szampana: doskonale wiedzą, że po pierwsze wzrost jest niewielki – trochę ponad 1 procent – a poza tym to efekt sprzedaży kilku przebojowych wydawnictw, jak np. najnowszy album Adele.
– To jednorazowy skok, bo też mamy do czynienia z renesansem poprzedniego standardu, czyli płyt analogowych. Umarły na blisko dwie dekady, po wprowadzeniu płyt CD, a teraz wracają do użytku głównie za sprawą audiofili – tłumaczy dr inż. Igor Protasowicki. – Podobny los spotkał płytę DVD, która pojawiła się na początku XXI w., oraz BlueRay – wskazuje.
Płyta do kolekcji
– Ludzie lubią kupować płyty, ustawiać je na półkach, ale z drugiej strony odpalają aplikację streamingową i słuchają tej muzyki, nie odpakowując płyt – tłumaczy Sławomir Kochański z Universal Music Polska. – Jest w tym więc element zbieractwa, kolekcjonerstwa, ale nie jest on aż tak ważny – zauważa.
Przeczytaj także
- Winyle wyprzedziły płyty kompaktowe w wynikach sprzedaży
- Moda na płyty winylowe. Dlaczego sprzedają się chętniej niż CD?
- Stara gitara może dostać nowe życie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 7.07
pr