Enigma - wielki sukces polskich matematyków. Dziś Dzień Kryptologii
2022-01-25, 13:01 | aktualizacja 2022-01-25, 17:01
25 stycznia to Dzień Kryptologii. Jego ideą jest upamiętnienie trzech naukowców i absolwentów UAM, którzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy. A jak dzisiaj pracują kryptolodzy, co dla nich jest wyzwaniem?
- Enigma to elektromechaniczna maszyna szyfrująca oparta na mechanizmie obracających się wirników wykorzystywana komercyjnie już od połowy lat 20. XX w. Bardzo szybko weszła na wyposażenie niemieckiego wojska: najpierw Kiriegsmarine, a z czasem także Wermachtu i Luftwaffe
- Przekonanie o niemożności złamania algorytmu szyfrującego Enigmy sprawiły, że mocarstwa zachodnie właściwie zrezygnowały z jakichkolwiek prób. Tymczasem trzech polskich matematyków, Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, w grudniu 1932 roku złamało szyfr Enigmy i z czasem opracowało efektywne metody deszyfrowania
- Dzień Kryptologii ustanowił w 2007 roku Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 75 rocznicę złamania szyfru Enigmy. Dzień ten jest wyrazem hołdu złożonego trzem naukowcom i absolwentom UAM, którzy swoim osiągnięciem przyczynili się do późniejszych sukcesów aliantów podczas II wojny światowej i tym samym do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar
Już w starożytności...
– Kryptografia ma bardzo bogatą historię: od początku istnienia cywilizacji przy władcach funkcjonowali dyplomaci, szpiedzy, specjaliści, którzy znali tajniki szyfrowania informacji – mówi historyk Maksym Kempiński z Centrum Szyfrów Enigma – Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. – To był podstawowy cel: zdobyć informacje i utrzymać je w tajemnicy – tłumaczy.
Tajnych szyfrów, kodów w historii było bardzo wiele i wykorzystywały one przeróżne metody szyfrowania: od metody podstawieniowej, przez przestawieniową i tablicę Polibiusza, po szyfr z kluczem jednorazowym. Warto przy tym pamiętać, że dzisiaj są one właściwie bezużyteczne, gdyż komputery są w stanie bardzo szybko złamać.
Enigma – sukces poznańskich matematyków/YouTube Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Geniusz i rutyna pokonały Enigmę
– Dokładnej daty złamania szyfru Enigmy nie znamy. W grudniu 1932 roku Marianowi Rejewskiemu udaje się po raz pierwszy odczytać przechwyconą zaszyfrowaną Enigmą depeszę – opowiada Trójkowy gość. – Nie zrobił tego w Poznaniu, lecz w Warszawie, gdzie został przeniesiony. Jednak pierwsze doświadczenia słynna trójka zdobywała właśnie w Poznaniu, tu została "wyłowiona" spośród studentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego – dodaje.
Przeczytaj także
- Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu
- Jak polscy matematycy złamali tajemnice Enigmy
- Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu przypomni historię polskich kryptologów
Ile w sukcesie polskich matematyków było pracy i talentu, a ile przypadku, szczęścia? – Przypadek bardzo pomaga, a przede wszystkim błędy ludzkie: w tym wypadku osób szyfrujących. Od doboru klucza zależała siła samego szyfru, a oni często szli na łatwiznę i dobierali najprostsze klucze powtarzalne. Można powiedzieć, że zgubiła ich rutyna – tłumaczy Maksym Kempiński. – Oczywiście z drugiej strony był geniusz naszych kryptologów i ich niesamowite umiejętności. Jednak można powiedzieć, że szczęście i błąd ludzki szyfrantów były niezbędne, aby można było rozpocząć łamanie tego szyfru – wskazuje.
Enigma. Instrukcja obsługi/YouTube Muzeum Historii Polski
Czas komputerów i sieci
– Dzisiejsza praca kryptologa to nie tylko rządowe agencje, chociaż one są głównymi pracodawcami, ale także korporacje, które starają się uzyskać nowe protokoły szyfrowania do wszystkich naszych zdobyczy cywilizacji cyfrowej: bankomatów, kart, haseł – wylicza gość Mateusza Drozdy. – To wszystko, co jest związane bezpośrednio z naszym bezpieczeństwem sieciowym.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Maksym Kempiński (historyk, Centrum Szyfrów Enigma – Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)
Data emisji: 25.01.2022
Godzina emisji: 13.30
pr