Pokaż mi swoje buty, a powiem ci, kim jesteś

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pokaż mi swoje buty, a powiem ci, kim jesteś
Stan obuwia mówi wiele o jego właścicieluFoto: Shutterstock / LuismiCSS

Dlaczego warto dbać, aby nasze obuwie lśniło? Jakie sposoby mają na to żołnierze? Co mówią podręczniki savoir-vivre'u? Jak podchodzą do tego tematu Polacy? Odpowiedzi na te pytania szukał reporter Polskiego Radia Józef Niewiarowski.

W czasach, gdy buty uchodziły za towar luksusowy, na rogu niemal każdej ulicy można było spotkać pucybuta, który za niewielką opłatą doprowadzał nasze obuwie do stanu perfekcyjnej czystości. Dziś, kiedy buty są tanie i łatwo dostępne, często nie przykładamy wagi do ich odpowiedniej pielęgnacji. To błąd, bo stan obuwia wiele mówi o jego właścicielu.

– Każdy but powinien być czyszczony dwa, trzy razy w tygodniu – twierdzi stanowczo Tadeusz Kuciński. Jako szewc z wieloletnim doświadczeniem ma on niezbyt dobre mniemanie o obecnym stosunku rodaków do tego tematu. – Ludzie nie patrzą na swój wygląd, nie mają dobrego obuwia, nie szanują go. Kiedyś, gdy panienka wyszła na ulicę, to miała pończochy, eleganckie buciki. A dziś? Dziewczyny chodzą w kamaszach, jak w wojsku.

Powinność żołnierza, dobry zwyczaj cywila

Akurat, jeśli chodzi o wojskowe obuwie, to zazwyczaj jest ono utrzymane w bardzo dobrym stanie. – W wojsku dbało się o broń, o umundurowanie, ale najbardziej dbało się o buty. Był nawet taki specjalny sposób, że pastowało się je wieczorem, zostawiało na noc i pasta bardzo ładnie się wchłaniała. Rano wystarczyło przetrzeć szmatką i but lśnił – wspomina były żołnierz, pan Bogumił.

But powinien lśnić również na nodze cywila, o czym przekonuje Stanisław Krajski, specjalista od savoir-vivre'u i etykiety biznesu. – Wszystkie podręczniki, zarówno polskie, jak i zagraniczne, powtarzają, że człowiek dobrze wychowany powinien mieć czysty i schludny wygląd. To dotyczy wszystkich przedmiotów, którymi dysponuje.

Podobnie jak szewc Tadeusz Kuciński, on też zauważa nonszalancję rodaków w podejściu do stanu swego obuwia. – Kiedyś rozmawiałem z jednym dyplomatą i powiedział, że gdy wchodzi do jakiejś ambasady na przyjęcie, to rozpoznaje Polaków i osoby z byłych krajów socjalistycznych po butach – opowiada Krajski.


Posłuchaj

3:38
Pokaż mi swe buty, a powiem ci kim jesteś (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dbanie o idealną czystość obuwia jest szczególnie trudne w okresie zimowym, gdy na chodnikach leży śnieg pomieszany z błotem lub gdy są one posypane solą. Na szczęście w większości miejsc, w których szczególnie liczy się etykieta, takich jak centra biznesowe czy sale koncertowe, ustawione są maszyny do czyszczenia, które pomagają przywrócić naszym butom idealny blask.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 7.18

kc/kr

Polecane