Stara gitara może dostać nowe życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stara gitara może dostać nowe życie
Marcin Materniak z Podkarpacia naprawia uszkodzone gitaryFoto: Shutterstock/unclepepin

Kiedy gitara ulegnie uszkodzeniu, często po prostu kończy swój żywot na śmietniku. Jednak na Podkarpaciu mieszka człowiek, który ratuje takie stare, często unikalne instrumenty. Jak się okazuje, odnowionych przez niego gitar używają członkowie kilku popularnych polskich zespołów.

  • Marcin Materniak z Młodowa koło Lubaczowa zajmuje się naprawą starych i uszkodzonych gitar.
  • Marzeniem pana Marcina jest zbudować własną gitarę.

Najlepsze pomysły rodzą się z biedy

– Kiedyś bardzo chciałem mieć gitarę marki Gibson, niestety jej cena przekraczała, i do tej pory przekracza, moje możliwości. Wpadłem więc na pomysł, by przerobić którąś z polskich gitar na taki wynalazek. Dotarłem do Defila Melodia z 1971 roku. Niestety, instrument był nie do odratowania – opowiada Marcin Materniak. – Ale jak się okazuje, najlepsze pomysły rodzą się z biedy – stwierdza ze śmiechem.

Z tą uszkodzoną gitarą pan Marcin trafił do Stanisława Matuły, który ma warsztat lutniczy w Wiązownicy – To jest genialny lutnik, z którego wiedzy i umiejętności czerpię do tej pory. Powiedział: "Mogę ci to skleić, ale niczego nie gwarantuję. Lepiej szukaj czegoś innego" – wspomina. – Tą metodą dotarłem do Defila Jazz, który jest z 1971 roku, i pan Stanisław mi tę gitarę zrobił. To jest taki mój "wzorzec z Sevres" – opisuje.

– Dobrze jest mieć takiego mentora, którego zawsze można zapytać – dodaje.

Perełki z internetu

Jak takie gitary trafiają do pana Marcina? – Czasami znajduję w internecie coś ciekawego. Trzy lata temu kupiłem fajną, dość rzadką gitarę Defil Tramp. Model był krótko produkowany, bo ma nietypową główkę, gdzie klucze nie są naprzeciwko siebie, tylko w jednym rzędzie – wyjaśnia. – Pan Stanisław powiedział: "Możesz ją sobie sam wyremontować, dasz radę". Dam radę, więc gitara jest porozkręcana i czeka na swoje dobre czasy – śmieje się.

Praca nad jednym instrumentem jest pracochłonna i czasochłonna: zajmuje nawet kilka miesięcy. Ale na wyremontowanych przez Marcina Materniaka instrumentach grają członkowie popularnych polskich zespołów. Niestety, nie można ujawnić których.


Posłuchaj

4:40
Stara gitara jak nowa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 8.12

pr

Polecane