Ferie. Czy to dobry czas, żeby dziecko zostało samo w domu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ferie. Czy to dobry czas, żeby dziecko zostało samo w domu?
Pomocna w ocenie, czy dziecko dojrzało do kroku w samodzielność, jest obserwacja tego, jak organizuje ono swój wolny czasFoto: Shutterstock/Soloviova Liudmyla

Ferie to czas nie tylko wypoczynku, ale też rodzicielskich dylematów. Większość dzieci choć część czasu wolnego od zajęć szkolnych spędzi w domu. Czy to dobry czas, by zostawić je w domu same albo pozwolić iść samodzielnie do kolegi, koleżanki czy na zajęcia w domu kultury? 

  • Różne podejście rodziców. Jak przygotować dzieci do samodzielności?
  • Kiedy dziecko jest gotowe, żeby zostać samemu w domu?
  • Prawne aspekty samodzielności dzieci. Jakie regulacje obowiązują?

W rozmowie z Kubą Witkowskim pani Małgorzata przyznała, że zdarza się, iż w wyjątkowych przypadkach córki zostają w domu same, ale nigdy nie na dłużej niż godzinę. Dziewczynki wiedzą, że gdyby coś się stało, mają natychmiast pobiec do zaprzyjaźnionej sąsiadki. – Mamy córki: 6 i 8 lat i mam bardzo duże obawy w puszczaniu ich samych gdziekolwiek. Na tę chwilę nie wychodzą same, nawet ta starsza sama nie chodzi do sklepu. Natomiast staramy się je przyzwyczajać stopniowo, żeby robiły samodzielnie zakupy. Czyli jeśli idę z nimi do sklepu, to zostaję przed, a one wchodzą same – opowiada mama. 

Inaczej wygląda to w domu pani Joanny, mamy czwórki dzieci. – Wędrują jak najbardziej: do sklepu, nie tylko tego osiedlowego, ale poza osiedlem również, na przystanek autobusowy – mówi kobieta. Odkąd skończyły 5. rok życia, zdarza się, że zostają w domu same. – Mają przykazane, że nie mogą rozpalać ogniska czy brać do ręki ostrych rzeczy. Mają się bawić – przyznaje. 

Czy to już? Kiedy dziecko jest gotowe na kolejny krok w samodzielność

Ferie to czas, kiedy wielu rodziców staje m.in. przed takim dylematem, czy jest już czas, że dziecko może zostać samo w domu czy samo pójść do sklepu lub do kolegi. – Najprostszy test to jest dom – tłumaczy Maria Walter Kochel, psychotraumatolog dziecięcy. Podpowiedzią dla rodziców jest zachowanie dziecka. – Jeśli chce się pobawić, to czy jest bardziej zdecydowane i wie, że chce się pobawić konkretną zabawką, czy oczekuje, że ktoś za nie podejmie decyzję? Nie podpowie, tylko udzieli wsparcia i podejmie decyzję za nie – opisuje rozmówczyni Kuby Witkowskiego. 

To rodzice systematycznie przygotowują dziecko do takich sytuacji. – Dziecko potrzebuje poczucia, że wie, co ma zrobić w danej sytuacji, jaką ma podjąć decyzję. Tego uczy rodzic – podkreśla psychotraumatolog. 

Samo poza domem. Prawne zapisy dotyczące samodzielności 

Dojrzałość psychiczna dziecka do pozostania samemu w domu to tylko jeden z aspektów tej sytuacji. Jak wygląda ona od strony prawnej? – Wysłanie dziecka na przykład do sklepiku osiedlowego, gdzie istnieje ryzyko, że może się ono poruszać po drodze publicznej, a ma mniej niż siedem lat, stanowi wykroczenie – wyjaśnia adwokat Arkadiusz Szymański z Kancelarii Zemła Szymański. Wyjątkiem są strefy zamieszkania znajdujące się dość często na zamkniętych osiedlach i osiedlowych ulicach, tam każde dziecko ma prawo się poruszać. 

Najczęściej czytane

Co zaś z zostawaniem samodzielnie w domu? – Zasadą jest, że małoletni, który nie ukończył 13. roku życia, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzone przez siebie szkody, ta odpowiedzialność spoczywa na rodzicach – dodaje prawnik. 


Posłuchaj

4:13
Nie tylko ferie. Kiedy i jak uczyć dzieci samodzielności? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy mimo naszych obaw pozwalać na rosnącą samodzielność dzieci? – To jest bardzo ważne, bo nieraz rodzice przekazują dzieciom w ten sposób swoje własne niepokoje i lęki – przestrzega Maria Walter Kochel

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 13.38

gs

Polecane