Herbata: polski napój narodowy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Herbata: polski napój narodowy?
Istnieje wiele rodzajów i gatunków herbatyFoto: Shutterstock.com/norikko

Polska jest światową potęgą w piciu herbaty: zużywamy jej kilogram rocznie na głowę mieszkańca. I jak się okazuje, to wystarczy, by w tym rankingu znaleźć się wyżej niż... Japonia i Chiny! Jednak absolutnymi mistrzami są Turcy i Egipcjanie, gdzie średnio na jednego mieszkańca zużywa się aż ponad trzy kilogramy herbaty.

  • Polacy wg Euromonitora i Banku Światowego są na ósmym miejscu na świecie w piciu herbaty. Przed nami są m.in. Turcja, Irlandia, Rosja i Nowa Zelandia, za nami – Chiny i Japonia
  • Mimo że rozróżnia się herbatę czarną, czerwoną, zieloną, białą, a nawet żółtą, to wszystkie jej rodzaje rosną na jednym krzaku: wszystko zależy od sposobu jej zbiorów i późniejszej obróbki
  • Zielona uznawana jest za ten rodzaj herbaty, który ma największe właściwości prozdrowotne. Działa antymiażdżycowo, antyrakowo, redukuje tkankę tłuszczową, ożywia mózg i chroni przed różnymi rodzajami demencji

Cudowne właściwości herbaty

– Jest bardzo duże zróżnicowanie klientów: ci, co dłużej przychodzą, wiedzą, że jednymi z lepszych herbat są oolong i ciemniejsze. Nowe osoby biorą białe, zielone, chińskie, ewentualnie aromatyzowane – mówi pan Bartosz z jednej z krakowskich herbaciarni. – Jesień i zima to taki czas na herbatkowanie i wtedy ludzie biorą herbaty rozgrzewające. A herbatę powinno się pić, bo ma mnóstwo cudownych właściwości: odmładza, odchudza – wylicza.

Wszystkie kolory z jednego krzewu

– Herbata to oczywiście napój prozdrowotny: wiele właściwości bardzo pozytywnych dla naszego zdrowia znajdziemy zarówno w herbacie czarnej, jak i zielonej – mówi dietetyk Ewelina Chrząścik. – Tak naprawdę, każdy rodzaj herbaty będzie powstawał z tego samego krzewu: znaczenie ma obróbka po zbiorze. To będzie wpływać na to, jaką herbatę uzyskamy i jakie ona będzie miała właściwości – tłumaczy.

Za najzdrowszą uznaje się herbatę zieloną. Aby ją uzyskać, liście herbaty przerabia się najpóźniej w godzinę po ich zerwaniu, nim zaczną fermentować. Dzięki temu, że nie są poddawane fermentacji, listki zielonej herbaty zachowują niemal wszystkie cenne substancje. Są to m.in. polifenole o różnorodnym działaniu, katechiny, silne antyoksydanty, witaminy: A, B, C, E, alkaloidy i lipidy.

Szklanka – duży błąd

Kiedyś herbatę podawano wyłącznie w porcelanowych filiżankach, za PRL-u w szklance, od kilkunastu lat popularne stało się picie jej w kubku. Które naczynie jest najlepsze? – Właściwości prozdrowotne herbaty zawdzięczamy m.in. antyoksydantom, które niekiedy bywają wrażliwe na światło. Z tego powodu przezroczysta szklanka bądź filiżanka będą wpływać negatywnie i mogą powodować, że część tych związków tracimy – wyjaśnia Trójkowy ekspert. – A więc jeżeli zależy nam nie tylko na walorach smakowych, ale tych antyoksydacyjnych, prozdrowotnych, przeciwzapalnych, to ciemne szkło będzie chronić te związki – wskazuje.

Przeczytaj także


Parzenie ma znaczenie

Sposób parzenia ma bardzo duże znaczenie w zależności od tego, co chcemy z tej herbaty uzyskać. Krótkie parzenie będzie powodować, że dostajemy herbatę, która ma działanie mocniejsze, pobudzające. – Natomiast długie parzenie, ze względu na większą ilość antyoksydantów, o których już wspomniałam, spowoduje, że ta herbata będzie działać relaksująco – wyjaśnia Ewelina Chrząścik.


Posłuchaj

6:37
Polacy kochają herbatę (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Gość: Ewelina Chrząścik (dietetyk)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 14.31

pr

Polecane