Polski kierowca kontra odcinkowy pomiar prędkości. Jaki błąd popełniamy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski kierowca kontra odcinkowy pomiar prędkości. Jaki błąd popełniamy?
Nowy taryfikator mandatów i coraz częściej spotykane na polskich drogach odcinkowe pomiary prędkości, sprawiły, że kierowcy przerazili się widmem wysokich kar i zdecydowanie zwolniliFoto: shutterstock.com

Zaczęły się ferie, a więc i czas wyjazdów. Kierowcy, zresztą jak zawsze, powinni mieć się na baczności, tyle, że teraz podwójnie. Po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów grzywny stały się bardziej dotkliwe. Jakby tego było mało, w coraz większej ilości miejsc działa odcinkowy pomiar prędkości. Jak zachowywać się, gdy się do niego zbliżamy i co zrobić, by uniknąć płacenia mandatu, radzi Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców.

Ostre hamowanie

Co zazwyczaj robi polski kierowca, gdy zbliża się do odcinkowego pomiaru prędkości, gdzie na danym obszarze jest ograniczenie do np. 50 km/h? Zwalnia nawet do 30 km/h albo nawet mniejszej prędkości. Po tym, jak tylko zagrożenie mandatem minie, znów się rozpędza.

Nowy taryfikator mandatów i coraz częściej spotykane na polskich drogach odcinkowe pomiary prędkości, sprawiły, że kierowcy przerazili się widmem wysokich kar i zdecydowanie zwolnili. Niestety bywa i tak, że na odcinkowych pomiarach prędkości kierowcy nie bardzo wiedzą, co im tak naprawdę wolno, a czego już nie.

Odcinkowe pomiary prędkości – jak zachować się na drodze?

Potwierdza to Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców, który podczas jazdy widział kierowców zachowujących się właśnie tak, jak zostało to opisane powyżej. 

– Jeździłem bardzo dużo remontowanym odcinkiem pomiędzy Częstochową a Piotrkowem Trybunalskim, który to do niedawna miał odcinkowy pomiar prędkości. Tam niejeden kierowca jechał  z prędkością 50 km/h. Nie chodzi o to, że musimy hamować tuż przed bramownicą. Nawet jeśli jesteśmy trochę bardziej rozpędzeni, nie wykonujmy takich gwałtownych manewrów – prędkość trzeba wytracać stopniowo  wyjaśnia ekspert.  – Pora przyzwyczaić się do tego, że na drogach szybkiego ruchu poruszamy się z prędkością po prostu dozwoloną – dodaje.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

4:52
Polski kierowca w obliczu fotoradaru. Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców gościem Trójki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zwraca uwagę dziennikarz PR kierowców, takie niebezpieczne zachowania mogą doprowadzić nawet do zatrzymania ruchu. – Niedawno jechałem drogą krajową nr 81, tzw. Wiślanką prowadzącą z Katowic do Wisły. Kiedy jest ruch weekendowy, czyli jadą ludzie, którzy zazwyczaj nie uczęszczają tą drogą, przypominają sobie nagle o tym fotoradarze i hamują na potęgę. To bardzo niebezpieczne zachowanie, ponieważ może spowodować nawet zatrzymanie się ruchu na takim odcinku. 

Podwyżka mandatów i nowe kary dla kierowców/Stowarzyszenie OVUM

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Łukasz Tymków (Polskie Radio Kierowców)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 8.12

kr

Polecane