Impreza urodzinowa dla psa – normalny przejaw więzi czy spora przesada?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Impreza urodzinowa dla psa – normalny przejaw więzi czy spora przesada?
W sieci można znaleźć mnóstwo porad na temat organizowania imprezy urodzinowej dla psa. Jeden z polskich portali radzi nawet, by do dekorowania mieszkania zaprosić też koniecznie psiakaFoto: shutterstock.com

Dla najlepszego przyjaciela człowieka, jakim jest pies, jesteśmy w stanie zrobić wiele – podzielić się miejscem we własnym łóżku, wydawać spore sumy na jakościową karmę, a nawet wziąć wolny dzień w pracy, by pies nie czuł się samotny w domu. Są też właściciele, którzy dla swojego psa są gotowi zorganizować imprezę urodzinową. Gdzie jest granica w traktowaniu zwierząt jak ludzi?

Spektakularne psie urodziny w Chinach

Negatywną bohaterką internetu w ostatnim czasie została pewna mieszkanka chińskiej prowincji Hunan, która z okazji 10. urodzin swojego psa zorganizowała pokaz iluminacji przy użyciu dronów. Za wyświetlany za pomocą 520 dronów napis "Wszystkiego najlepszego Doudou", kobieta zapłaciła 100 tys. juanów (prawie 16 tys. dolarów). Czy prezent spodobał się czworonogowi, tego nie wiadomo. Wiadomo za to, że nie spodobał się lokalnej policji, ponieważ posiadanie i używanie dronów jest tam surowo zabronione i karane.

Imprezy urodzinowe dla psa, choć w mniej spektakularnej formie, wyprawia się też w Polsce. W sieci można znaleźć mnóstwo porad na temat organizowania psich urodzin. Jeden z polskich portali radzi nawet, by do dekorowania mieszkania zaprosić też koniecznie psiaka.

– Psy nie są skażone kłamstwem, oszustwem i obłudą, dlatego są najwierniejszymi przyjaciółmi. Odpłacają się pięknym za nadobne – mówi Ewelina Kwiatkowska ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie.

Do świętowania psich okazji przyznaje się pani Anna. – Nie urządzamy urodzin dla swoich psów, natomiast wiemy, kiedy są ich rodziny i właśnie w tym dniu dostają jakieś swoje ulubione przysmaki.


Posłuchaj

3:44
Impreza urodzinowa dla psa – czy warto ją organizować? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Impreza urodzinowa dla psa – co na to behawiorysta?

Co w kwestii imprez urodzinowych dla psa sądzi psi behawiorysta? – Najczęstszym błędem, który popełnia człowiek, jest uczłowieczanie zwierzaka. Nie traktujemy go jako psa, ale jako człowieka, jako dziecko. Najczęściej moim zadaniem jest praca z właścicielem psa. Tutaj pojawia się pytanie, jak szybko uczy się człowiek. Pies uczy się bardzo szybko – odpowiada Rafał Hamerlik.

Najczęściej czytane

Gdy nadmiernie humanizujemy i rozpieszczamy naszego psa, wspólne życie i  np. spacery mogą stać się prawdziwą udręką. – Jest ciągnięcie, skakanie, szczekanie. Jeżeli kupujemy psa z hodowli, natychmiast uczymy go zasad, które funkcjonują w ludzkim świecie. Jak nie będzie wiedział, jak się zachowywać, będą problemy – radzi.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 7.10

kr

Polecane