Co dalej ze Złotymi Globami?
2022-01-15, 07:01 | aktualizacja 2022-01-15, 22:01
Problemy wizerunkowe Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej sprawiają, że przyznawane przez nie wyróżnienia najprawdopodobniej przestaną istnieć, albo nic nie będą znaczyć. Co dalej ze Złotymi Globami?
- Problemy wizerunkowe Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Czy przyznawane przez nie wyróżnienia stracą na wartości lub przestaną istnieć?
- Świat filmu bojkotuje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za to, że od 1987 roku nie przyjęło w swoje szeregi nikogo o kolorze skóry innym niż biały.
- Aktorzy oddają przyznane im statuetki, a jedna z kanadyjskich organizacji przymierza się do wykorzystania kryzysu wizerunkowego stowarzyszania i ma nadzieję rozdawać karty w filmowym świecie Hollywood.
Jeszcze kilka miesięcy temu Złote Globy były najważniejszym po Oscarach wyróżnieniem w świecie kina. – Dostać tę nagrodę, to było coś. Teraz słynny Tom Cruise oddaje statuetki. Za nami uroczystość, która odbyła się z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Wiele wskazuje na to, że nagroda może nie przetrwać. To zaskakujące, tym bardziej że na świecie mówiło się o niej z niemal tak dużym przejęciem, jak w przypadku Oscarów. Nie było w tym roku transmisji telewizyjnej, gwiazd, celebrytów oraz nominowanych. W oświadczeniu poinformowano, że to ze względu na przepisy covidowe. Sprawa ma jednak drugie dno – relacjonował zza oceanu Jan Pachlowski.
Bojkot
– Świat filmu bojkotuje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za to, że nie przyjęło w swoje szeregi nikogo o kolorze skóry innym niż biały. Proceder ten ma miejsce od 1987 roku. Zrobił się o to skandal. Organizacja, której zarzuca się rasizm, stara się ratować swój wizerunek. W swoje szeregi zapisała 21 członków różnych społeczności. Jak podkreślają amerykańskie media: to za późno – mówił amerykański korespondent.
– Środki masowego przekazu w Stanach zaznaczają, że trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie przyszłość Złotych Globów. Niełatwo doszukać się jednak optymistycznych doniesień. Wieczór rozdania nagród był bardzo skromny – dodał.
– Jak piszą magazyny: "To potworna degradacja dla grupy, która organizowała jeden z najbardziej olśniewających pokazów filmowych w Hollywood. Po dziennikarskich śledztwach ujawniono serię etycznych potknięć Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, a przede wszystkim nieobecność czarnych wyborców" – cytował Jan Pachlowski.
Posłuchaj
Co dalej ze Złotymi Globami?
– W Hollywood bojkotują zarówno organizację, jak i ceremonię wręczenia Złotych Globów. Czy nagrody będą miały jeszcze jakąkolwiek wartość, pokaże czas. Rzeczą, którą widzieliśmy w niedzielę, było przedstawienie osób współpracujących z organizacją i reprezentujących różne środowiska etniczne oraz rasowe. Wspólnym siłami mają sprawić, że działalność stowarzyszenia będzie brała pod uwagę potrzeby tych środowisk i będzie bardziej wrażliwa na tematy tych, którzy zwykle są odsunięci od źródeł finansowana czy posiadania władzy w Hollywood. To ewidentna próba zjednania sobie szerokiej grupy małych organizacji, które będą popierały zarówno stowarzyszenie, jak i ceremonię – wyjaśniał Zbigniew Babysz, znawca kina, krytyk filmowy z Uniwersytetu Chicago.
Czytaj także:
- "Pierwsza taka sytuacja w historii". Marcin Radomski o Złotych Globach
- Złote Globy 2022. Kto otrzymał statuetkę?
Hollywood
– Do wykorzystania tego potknięcia przygotowuje się jedna z kanadyjskich organizacji, która ma nadzieję zacząć rozdawać karty w filmowym świecie. Walka rozgrywa się o dużą stawkę. W przypadku transmisji telewizyjnych chodzi o dochody sięgające kilku milionów dolarów – podsumował Jan Pachlowski.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 7.14
zch