Zielona Góra miastem przyjaznym ptakom
2022-01-14, 08:01 | aktualizacja 2022-01-14, 18:01
Gołębie, sikorki i wróble znalazły swój dom w Zielonej Górze. Dzięki bioróżnorodności miasto znalazło się wśród piętnastu europejskich, przyjaznych ptakom.
Jak wykazują badania europejskich naukowców, w Zielonej Górze zamieszkuje 128 gatunków ptaków. – Przeprowadzone badania mają pomóc przy planowaniu rozwoju miasta. Wiemy już, na które rejony Zielonej Góry należy zwracać uwagę pod kątem przyrodniczym. W zestawieniu opublikowanym przez branżowy magazyn znalazły się również Granada, greckie Ateny, Budapeszt a z Polski także i Poznań – wyliczał profesor Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, biorący udział w badaniach.
Obserwacje
– W obserwacjach prowadzonych nad środowiskiem ogromną rolę odgrywały czynniki takie jak: roślinność, zanieczyszczenie światłem i występujące gatunki ptaków – usłyszeliśmy w materiale.
– Organizmami wskaźnikowymi były dla nas te gatunki, które możemy obserwować w Zielonej Górze. Mazurki, wróbel domowy, jeżyk, kos, bogatka czy kapturka – to ptaki, które wydają się nam pospolite. Jednak jeśli występują na jednym obszarze, możemy mówić o wysokiej bioróżnorodności tego terenu. W większości są to ptaki osiadłe. Przez cały rok występują u nas. Nie boją się człowieka, chętnie korzystają z pokarmu i miejsca dostępnego na budynkach – wyjaśnił doktor Olaf Ciebiera z Instytutu Nauk Biologicznych w Zielonej Górze.
Pomoc ptakom
– Od dawna buduję domki dla ptaków. Zwłaszcza zimą chętnie z nich korzystają. Zawsze mam przygotowaną słoninkę dla sikorek i ziarna słonecznika – mówi jeden z mieszkańców. – Ptaki przylatują i zajadają – dodał.
Czytaj także:
- Jak dokarmiać ptaki zimą? GDOŚ apeluje o odpowiedzialność
- Z miłości do ptaków. Reportaż "Kto mi dał skrzydła"
Jak podkreślają władze, wnioski płynące z badań mają zostać wykorzystane w praktyce. Zakład Gospodarki Komunalnej w przyszłości chce stworzyć ta zwane korytarze ekologiczne, czyli nasadzenia w miejscach, w których występują ptaki.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kuśnierz
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 7.51
zch