Ubranie, które nie wychodzi z mody. Koszula – jaką wybrać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ubranie, które nie wychodzi z mody. Koszula – jaką wybrać?
Koszula to ubiór stosowany nie tylko w biznesie czy sytuacjach formalnych. Wiele osób wybiera ją także na co dzień. Foto: Shutterstock

Na początku była stosowana głównie do pracy w polu. Przez wieki zmieniał się jej kształt i przeznaczenie. Koszula nie jest już kojarzona jedynie z mundurem czy służbowym ubraniem. Obecnie sprawdza się na każdą okazję.

Podobno koszule nigdy nie wychodzą z mody. – Na początku swojego istnienia, używana była jako bielizna. Podczas oficjalnych uroczystości nie ściągano marynarki, jak teraz niektórzy. Kroje koszul ewoluowały i zmieniały się w zależności od mody. Teraz są bardziej dopasowane, kiedyś noszono ubrania znacznie obszerniejsze – tłumaczyli Łukasz i Paweł Wudyka, bracia, krawcy z historią.

– Jesteśmy krawcami już w drugim pokoleniu. Założycielem zakładu jest nasz tata. Ja szyję już od dwudziestu lat. Paweł od trzydziestu pięciu – powiedział Łukasz Wudyka. – Tutaj widzimy popiersia. Bazujemy na nich podczas rozmów z klientem, gdy wybieramy fason czy rodzaj kołnierzyka. To taka baza pomocnicza. W koszuli najważniejsza jest tkanina, a dopiero potem wykonanie. Najlepsze są włoskie tkaniny z bawełny egipskiej – wyjaśniał Paweł Wudyka. – Koszula musi być w miarę dobrze dopasowana. Nie potrafię przekonać się do krojów oversize – dodał drugi z braci.    

Jak wybrać koszulę?

– Z modą już tak jest, że trendy się zmieniają. Koszule oversize rządzą teraz w modzie damskiej. Możemy już pożegnać się z wielkimi kołnierzami. Jeśli chodzi o panów, ciągle broni się klasyka, czyli dobrze skrojone koszule, począwszy od gładkich: białych lub błękitnych, po bardzo wyraziste wzory. U panów warto zwrócić uwagę na to, by te koszule były dobrze dopasowane do sylwetki. Wtedy efekt gwarantowany – mówiła Justyna Kowalcze, stylistka osobista. 

Posłuchaj

3:39
Ubranie, które nie wychodzi z mody. Dziś dzień koszuli (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
ProwadziTomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 7.11

zch

Polecane