Goszcz. Tajemnicza skrzynia w ruinach pałacu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Goszcz. Tajemnicza skrzynia w ruinach pałacu
W ruinach pałacu w Goszczu, gdzie znaleziono tajemniczą skrzynię, trwają prace renowacyjne Foto: Shutterstock.com/gkordus

Ruiny pałacu w Goszczu powoli odsłaniają ukryte pod gruzami tajemnice. Podczas prac archeologicznych, w miejscu dawnej komnaty, natknięto się na zjawiskową skrzynię. Jedna z kłódek przetrwała próbę czasu oraz pożar i nadal strzeże wnętrza skrzyni.

– Twardogóra to przepiękna okolica. 45 proc. powierzchni to tereny leśne, czyli naturalne szlaki turystyczne, rowerowe, jeszcze nie do końca odkryty potencjał dla turystów. Na tych szlakach można napotkać ruiny pałacu w Goszczu, gdzie znaleziono tajemniczą skrzynię – opowiada Paweł Czuliński, burmistrz miasta i gminy Twardogóra.

Skrzynia obciążona przeżyciami

– To jedno z najbardziej zjawiskowych odkryć podczas prac archeologicznych trwających właśnie w ruinach pałacu. Z czego to wynika? Sam pałac kilkakrotnie ulegał pożarowi, skutkiem czego ruiny obsypane są gruzami, które miejscami sięgają nawet 3-3,5 m wysokości. W tej górze gruzu odkopujemy różnego rodzaju skarby. Jednym z nich jest właśnie wspomniana metalowa skrzynia, obciążona wieloma przeżyciami. Jest nadpalona, ale też przegniła, bo kilkadziesiąt lat spędziła w podmokłym gruzowisku. Mimo to trzyma się, widać na niej zdobienia, które dowodzą, że należała do majątku ówczesnego hrabiego  podkreśla rozmówca Katarzyny Cygler.

W poszukiwaniu procedury

 Tajemnicy tego, co znajduje się w środku, strzegły dwie kłódki. Stety lub niestety, jedna nie uległa degradacji, dlatego skrzynia pozostaje zamknięta. Aktualnie szukamy odpowiedniej procedury, która pozwoli nam zajrzeć do środka, zarówno od strony formalnej, jak i technicznej – podkreśla włodarz i przekonuje, że skrzynia jest przechowywana w bezpieczny sposób, aby nie dochodziło do jej dalszej degradacji, aż do czasu przyjazdu konserwatora zabytków.


Posłuchaj

10:02
Co skrywa odnaleziona w Goszczu skrzynia? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Nadpalone dokumenty

Co widać przez szczeliny i dziury, które powstały w skrzyni? – Z całą pewnością fragmenty nadpalonych dokumentów, być może też jakieś bardziej trwałe elementy – mówi Paweł Czuliński, który w Trójce opowiada także o rewitalizacji kompleksu ruin pałacu w Goszczu i planowanym terminie zakończenia tych prac.

Twardogóra - bliżej, niż myślisz - spot promocyjny / Gmina Twardogóra

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Paweł Czuliński (burmistrz miasta i gminy Twardogóra)
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 11.35

mk

Polecane