Inteligentny plaster, czyli do rany przyłóż i po wszystkim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inteligentny plaster, czyli do rany przyłóż i po wszystkim
Polscy naukowcy pracują nad nowym rodzajem plastra opatrunkowegoFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV/Shutterstock.com

Polscy naukowcy pracują nad nowym, rewolucyjnym rodzajem opatrunku, który ma nie tylko zabezpieczać powstałą ranę, ale także ją leczyć. W prowadzonych badaniach bierze udział kilka ośrodków naukowych, także zagraniczne.

  • Celem projektu jest uzyskanie "inteligentnego", wielowarstwowego plastra, który będzie wieloaspektowo zabezpieczał i leczył ranę
  • Każda warstwa takiego plastra będzie miała specjalne przeznaczenie
  • W projekcie biorą udział polskie placówki naukowe (Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny w Lublinie) oraz niemieckie (Ulm University, Max-Planck-Institut)

Wiele warstw, wiele funkcji

– Klasyczne materiały opatrunkowe mają w głównej mierze za zadanie chronić ranę przed wpływem środowiska. Natomiast te, nazwijmy to nowoczesne, mają pełnić kilka funkcji. A to jest możliwe, dzięki wprowadzeniu różnych, nazwijmy to, warstw opatrunku – tłumaczy dr hab. inż. Joanna Pietrasik, profesor nadzwyczajny Wydziału Chemicznego Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej. – Taki materiał opatrunkowy będą tworzyć warstwy wspomagające proces gojenia, warstwy dostarczające aktywne peptydy, a także warstwy zawierające związki, które będą wpływały na regulację pH środowiska tej rany – wylicza.

– Szereg różnych funkcji połączonych w jeden materiał. Na tym polega ta inteligencja proponowanych nowoczesnych materiałów opatrunkowych – dodaje.

Polimery lekiem na całe zło?

Niestety, takie opatrunki nie są całkowicie uniwersalne: chodzi tu przede wszystkim o peptydy. – Dlatego trzeba nasze opatrunki dopasować do pewnych specyficznych warunków panujących w ranie. Tak więc będą musiały być dedykowane pewnym specyficznym ranom, w których występuje określony rodzaj bakterii czy grzybów – zastrzega rozmówczyni Witolda Lazara. – Warto przy okazji zaznaczyć, że takie materiały opatrunkowe bazują na polimerach, które nie powinny kojarzyć się jedynie negatywnie, w kontekście mikroplastiku. Tymczasem polimery, to przecież materiały konstrukcyjne, to materiały stosowane w medycynie, jako składniki farb, lakierów, w przemyśle motoryzacyjnym – wylicza.

Łatwo przykleić, łatwo odkleić

Naukowcy pracujący nad tym rewolucyjnym i rewelacyjnym opatrunkiem myślą także o tak przyziemnej spawie jak... komfort jego odklejania. – Materiały, które my chcemy otrzymać w ramach projektu, będą w postaci wielowarstwowego opatrunku, który będzie można przyłożyć do rany. Chcielibyśmy również, aby możliwe było stosunkowo łatwe usuwanie takiego opatrunku – mówi dr Pietrasik. – Chcemy wprowadzić takie grupy polimerów, które umożliwią łatwiejsze usuwanie opatrunku z rany poprzez jego kurczenie się pod wpływem temperatury. Są bowiem takie inteligentne materiały, które mogą zmieniać swój kształt, rozmiary pod wpływem jakiegoś bodźca, np. temperatury, ale może to być również światło bądź sygnały elektryczne.


Posłuchaj

9:01
Powstaje plaster, który będzie lekiem na całe zło zranienia (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr. hab. inż. Joanna Pietrasik (prof. nadz. Wydział Chemiczny Instytut Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej)
Data emisji: 4.01.2022
Godzina emisji: 13.31

pr

Polecane