Komiks historyczny: sukces czy porażka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komiks historyczny: sukces czy porażka?
Kadry z serii komiksowej "Bradl" Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego powstałej we współpracy z Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Właśnie mija 10 lat od wydania przez Instytut Pamięci Narodowej pierwszego komiksu. Naukowcy z IPN twierdzą, że w porównaniu do "poważnych" monografii książkowych komiksy historyczne są "bronią szerokiego rażenia". Ale ten pomysł ma też swoich przeciwników, którzy uważają, że taki sposób opowiadania historii trywializuje temat.

  • W ciągu 10 lat IPN wydał 26 komiksów pogrupowanych w trzy serie.
  • "Wilcze tropy" i "W imieniu Polski Walczącej" przeznaczone są dla młodzieży 15+ oraz osób dorosłych. Pierwsza seria opisuje najważniejszych bohaterów konspiracji antykomunistycznej, druga dotyczy najważniejszych akcji dywersyjnych, akcji zbrojnych Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.
  • 10 zeszytów "Wojenna odyseja Antka Srebrnego" skierowanych jest do młodzieży w wieku 10-15 lat. Przedstawiają historię kilkunastoletniego harcerza z Grodna, który trafia na pola bitew, w których brał udział żołnierz polski w czasie II wojny światowej

Dla dzieci i dorosłych

– Chcieliśmy, żeby po te komiksy w sposób powtarzalny sięgały dzieci. Mamy wiele głosów świadczących o tym, że te komiksy, zwłaszcza przeznaczone dla przedziału wiekowego 10-15, są po prostu zaczytywane. I o to nam chodziło! – mówi dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, konsultant i pomysłodawca komiksów historycznych wydawanych przez IPN. – Każdej historii, którą staraliśmy się opowiedzieć, towarzyszą wkładki historyczne. Chcieliśmy, żeby te komiksy wraz z dziećmi czytali również dorośli. Ponieważ wielu dorosłych generalnie nie czyta, nie interesuje się historią, chcieliśmy, aby poprzez lekturę ze swoimi pociechami również oni nabyli pewnej podstawowej wiedzy i zainteresowali się najnowszą historią Polski. Wydaje się, że to założenie zostało spełnione – tłumaczy.

– Mogę powiedzieć, że komiksy były tymi wydawnictwami Instytutu Pamięci Narodowej, które doczekały się największej liczby wznowień. W zasadzie każde nakłady, które wprowadzaliśmy do dystrybucji, były rozsprzedawane – wskazuje gość Katarzyny Cygler. – Oczywiście, koleżanki i koledzy z pionu naukowego mogą twierdzić, że byłoby lepiej, gdyby z równym zainteresowaniem spotykały się ich naukowe publikacje. Jednak krąg odbiorców opasłych 700-, 800-stronicowych książek jest dosyć wąski. Chcąc zainteresować młodych ludzi historią, należy dostosować ofertę do ich percepcji wiekowej – dodaje.

IPNtv Warszawa: Antek Srebrny – Obrona Grodna 1939 r./YouTube IPNtvPL


Komiks historyczny = trywializacja tematu?

– Oczywiście, w ciągu całego dziesięciolecia spotykaliśmy się z zarzutami, że tego typu publikacje trywializują historię. Były nawet zarzuty, że przedstawiając udział młodych ludzi w walkach zbrojnych, propagujemy angażowanie dzieci do tego typu działań. Pokazanie pewnych zdarzeń, zwłaszcza z tak mocnym ładunku emocjonalnym, przytłaczającym psychikę młodego człowieka, jest niezwykle trudne – przyznaje dr Łabuszewski. – To problem zarówno dla historyka, który stoi za wkładką dokumentacyjną i za warstwą historyczną, jak i dla scenarzysty, który musi przedstawić tę historię w sposób taki, żeby dziecko sięgnęło po raz kolejny po ten komiks. Jeżeli zaoferujemy mu zbyt mocny ładunek obciążający psychikę, to mamy pewność, że komiks po pierwszym przejrzeniu spocznie gdzieś w kącie i nigdy nie zostanie wzięty do ręki. Historia ostatnich 10 lat pokazuje, że wyszliśmy z tego problemu obronną ręką – wyjaśnia.

Akcja pod Arsenałem 26 marca 1943 – Szare Szeregi/YouTube IPNtvPL


Nowe komiksy, nowe serie

– Dla dzieci z przedziału wiekowego 10-15 lat mam bardzo dobrą wiadomość: wydaliśmy pierwszy zeszyt nowej serii "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic". To historia współczesnej rodziny, która odnajduje w pamiątkach pozostawionych przez dziadka różne fragmenty najnowszej historii Polski. Wydaje mi się, że w zaplanowanych 12 zeszytach, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – zapowiada Trójkowy gość. – Natomiast dla młodzieży starszej i dorosłych w serii "Wilcze tropy" wydaliśmy zeszyt poświęcony Antoniemu Hedzie "Szaremu", dowódcy partyzanckiemu z Kielecczyzny. A dla zainteresowanych historią II wojny światowej w najbliższych miesiącach ukaże się zeszyt poświęcony akcji "Góral".


Okładka pierwszego zeszytu nowej serii komiksowej  "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" wydawanej przez IPN Okładka pierwszego zeszytu nowej serii komiksowej "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" wydawanej przez IPN

Posłuchaj

9:58
Komiksy historyczne IPN (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, konsultant i pomysłodawca komiksów historycznych wydawanych przez IPN)
Data emisji: 4.01.2022
Godzina emisji: 11.33

pr

Polecane