Wiemy, jakie były najpopularniejsze imiona w 2021 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiemy, jakie były najpopularniejsze imiona w 2021 roku
Wybrać imię dla dziecka nie jest łatwą sprawąFoto: KieferPix/ Shutterstock

Okazuje się, że coraz częściej dla dzieci wybieramy imiona tradycyjne, po naszych przodkach: według statystyk w 2021 roku w Polsce królowały 'Antoni' i 'Zuzanna'. Skąd czerpiemy inspiracje i jakie najbardziej nietypowe imiona zarejestrowano? 

  • W Gnieźnie najpopularniejsze okazały się imiona Antoni i Maja, ale pojawiły się także: Eskobar, Lejla czy Jonas.
  • Jeśli ktoś uzna, że nadane mu imię jest np. ośmieszające, to już w wieku 13 lat może wystąpić do USC o jego zmianę.

Tradycja górą!

– Zdziwiłoby mnie jedynie, gdyby ktoś chciał nadać dziecku imię Szafa bądź Szuflada. Wtedy byłby dylemat, co z tym fantem zrobić – przyznaje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie Mariusz Kabaciński. – Jednak w roku 2021 zwyciężyły u nas imiona bardziej tradycyjne: najczęściej dla chłopców wybierany był "Antoni", natomiast dla dziewczynek "Maja – wskazuje.

Rzadkie imiona to Celina, Florian, Roksana. Chociaż mieliśmy też: Leo, Nicolas, Milo, Zoja, Jonas, Juliusz, Noemi. Dżesik nie było, ale mieliśmy Brajanów – wymienia. – Imiona najdziwniejsze to są te przywożone jako transkrypcja aktów zagranicznych, np. Eskobar, ale również Lejla, Lea – dodaje.

Skąd czerpiemy inspiracje?

– Bardzo podobały mi się imiona tradycyjne. Antoni to mój starszy syn, to imię ma też ukochany dziadek – mówi pan Waldemar z Gniezna. – Podział u nas w związku był bardzo prosty: imię córki wybierała małżonka, no i wyszło, że będzie Maja – tłumaczy.

– Imiona moich dzieci wzięły się wprost z literatury: inspiracją były książki Małgorzaty Musierowicz. Seniorem rodu Borejków jest Ignacy Borejko – zdradza pani Anna. – Wciąż zastanawiałam się, jakie imię dać córce, i myślałam, że może "Róża", bo jest też Róża Borejko, ale mąż powiedział: "Skoro wymyśliłaś Ignacego, to może Iga?".


Posłuchaj

3:30
Najpopularniejsze imiona minionego roku
+
Dodaj do playlisty
+

M. Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka. e-Polak potrafi! [tłum. migowe]/YouTube CYFRYZACJA KPRM

Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 3.01.2022
Godzina emisji: 8.21

pr

Polecane