Mieszkańcy ratują Aleje Czereśniowe u podnóża Góry Świętej Anny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mieszkańcy ratują Aleje Czereśniowe u podnóża Góry Świętej Anny
Kwitnące czereśnie przy Górze Świętej Anny w Leśnicy.Foto: Robert Neumann / Forum

Dzięki współpracy kilku instytucji oraz osób prywatnych rozpoczęto akcję ratowania Alei Czereśniowych, prowadzącej na Górę Świętej Anny. Aleje tworzą blisko stuletnie drzewa, zabytki przyrody. które znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" w gminie Leśnica. To ewenement w skali kraju, nie tylko ze względu na estetykę.

– Rok pracy związanej z akcją "Ratujemy Aleje Czereśniowe" już za nami. Diagnozowaliśmy, gdzie jesteśmy, ile mamy drzew i ilu nam brakuje. Dobraliśmy też partnerów i ustaliliśmy z rolnikami nowe miejsca sadzenia czereśni tak, by nie przeszkadzały w pracach polowych. Kluczowym zadaniem były nasadzenia w formie adopcji. Każdy zainteresowany mógł zaadoptować drzewko, posadzić je i zdobyć tym samym pamiątkową tabliczkę, która informuje, kto jest ojcem chrzestnym rośliny – wyjaśniał Łukasz Jastrzębski, burmistrz gminy Leśnica.

– Zostało posadzonych ponad pięćdziesiąt drzew. Kolejnych kilkadziesiąt jeszcze przed nami. Udało nam się rozstrzygnąć także konkurs na wspomnienia o alejach. Przygotowano prezentację o historii rodziny Grabowskich – dodał. 

Grabowscy i czereśnie

– Przygoda z sadzeniem rozpoczęła się od mojego pradziadka, Dawida. Na początku XIX wieku zaczął hodować drzewka i zajął się szkółkarstwem. Obsadzał drzewkami swoje działki, między innymi tę, nazwaną Alej, która biegnie wzdłuż polnej drogi. Czereśnie są pozostałością po pradziadku oraz po moim ojcu – mówił Jan Grabowski, emerytowany sadownik. 

– Gdy owoce były widoczne na drzewach, przygotowywano kosze i zbierano te, które nadawały się do dalszego obsadzania alejek. Reszta mogła być wykorzystywana do innych celów.  Z opowieści wiem, że nawet policjanci sprawdzali wtedy drabiny, czy są bezpieczne. Rekordziści zbierali nawet ponad sto kilogramów czereśniami – opowiadał. 

Posłuchaj

5:00
Gmina Leśnica w akcji "Ratujemy Aleje Czereśniowe" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Projekt "Ratujemy aleje czereśniowe” / Gmina Leśnica

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego:  Agnieszka Pospiszyl
Data emisji: 29.12.2021
Godzina emisji: 14.32

zch

Polecane