Expo 2020: polska kultura i wystawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Expo 2020: polska kultura i wystawy
Polski pawilon podczas Expo w Dubaju cieszył się dużym powodzeniem. Foto: shutterstock.com

Ponad dwa lata przygotowań, cztery wystawy czasowe, kilkunastu kuratorów i zaangażowanych blisko sto osób: Instytut Adama Mickiewicza prezentuje specjalnie przygotowany program kulturalny podczas World Expo 2020 w Dubaju. I właśnie o tym niezwykle ważnym wydarzeniu ze swoim gościem rozmawia Katarzyna Cygler.

  • World Expo 2020 w Dubaju to pierwsza na Bliskim Wschodzie światowa wystawa. Zaplanowana pierwotnie na okres 20.10.2020-10.04.2021 z powodu pandemii COVID-19 przesunięta została na termin 1.10.2021-31.03.2022.
  • Podczas World Expo w polskim pawilonie zostaną zaprezentowane aż cztery wystawy: "The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi", "Rituals/Rytuały", "Wacław Seweryn Rzewuski. Legendarny podróżnik" oraz "Landscapes of Leisure".

Kwarki słonie i pierogi

– To już jest ten moment, kiedy możemy powiedzieć "Udało się!". Mamy za sobą już dwie z czterech wystaw. Pierwszą z nich, w listopadzie, była "The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi" nawiązująca do książki wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w 2018 roku: opowieść o języku polskim, kulturze polskiej, o tym, co jest wyjątkowe w brzmieniu języka polskiego. Pojawiały się też tam zbieżności między kulturą polską i arabską – opowiada Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. – To, co było ważne w kontekście Expo, to warsztaty dla odwiedzających, które zaproponowali twórcy wystawy. Warsztaty dla najmłodszych cieszyły się niezwykłą popularnością: dzieciaki przychodziły, poznawały polską kulturę, uczyły się języka polskiego, co przełożyło się na sukces ogólny wystawy –  dodaje.

Historia o opłatku

– 28 grudnia kończy się wystawa "Rytuały", która opowiada o tradycji dzielenia się opłatkiem, dzielenia się chlebem, która jest tylko i wyłącznie w Polsce. Poprzez tę wystawę chcemy pokazać zwiedzającym, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w naszym kraju, z jakimi zwyczajami się wiążą – tłumaczy rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Wystawa dzieli się na trzy części. W pierwszej przedstawione jest, jak wygląda dzielenie się opłatkiem, gdyż jest to coś absolutnie nieznanego na Bliskim Wschodzie, w drugiej opowiedziano historię dzielenia się opłatkiem: skąd ona się wzięła, jak się rozwijała. W trzeciej części, najbardziej współczesnej, artyści zaprojektowali pięć opłatków symbolizujących uniwersalne wartości: pokój, miłość, dobro, szczęście, harmonia, troskę o środowisko.


Posłuchaj

6:09
Polska ekspozycja na EXPO 2020 cz.1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Wacław Seweryn Rzewuski

– Już 31 grudnia rozpoczyna się prezentacja wystawy o Wacławie Sewerynie Rzewuskim, legendarnym podróżniku, który łączył świat arabski z kulturą europejską. Należy pamiętać, że dzięki tej wyjątkowej postaci dokonał się transfer wiedzy w obu kierunkach: europejskiej na grunt arabski oraz arabskich idei i wiedzy o krajach arabskich na grunt europejski – wskazuje dyrektor Krzeska. – Na ekspozycji pokazane zostaną najważniejsze "role" w jakie się wcielał: emir, żołnierz, znawca koni, podróżnik, badacz, pisarz, romantyk... – wylicza.

Historia wypoczynku

– Ostatnią wystawą, która tak naprawdę będzie kończyć Expo, będzie "Landscapes of Leisure” poświęcona uniwersalnej potrzebie wypoczynku w kontekście polskiej architektury. Czyli poprzez wypoczynek opowiadamy o historii polskiej architektury, prezentując m.in. przeróżne ośrodki wypoczynkowe w górach, nad morzem, sanatoria, hotele, domy wczasowe – opisuje Trójkowy gość. – Jest to także opowieść o tym, jak na przestrzeni lat zmienia się sposób spędzania wolnego czasu. Wystawa prezentowana będzie w marcu, a jej finisaż zbiegnie się z zakończeniem Expo 2020.


Posłuchaj

7:09
Polska ekspozycja na EXPO 2020 cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także

Koncepcja architektoniczno-tematyczna pawilonu i wystawy – Polska na Expo 2020 Dubai/YouTube Poland At Expo


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Barbara Krzeska (zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 28.12.2021
Godziny emisji: 11.20, 11.31

pr

Polecane