Co zrobić z choinką po świętach? Można oddać ją do przytuliska i odebrać za rok

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co zrobić z choinką po świętach? Można oddać ją do przytuliska i odebrać za rok
Przytulisko dla choinek to inicjatywa polskich nadleśnictw. Dzięki niej można zasadzić swoje drzewko i odebrać przed świętami w kolejnym rokuFoto: Shutterstock/lassedesignen

Nadleśnictwa w całej Polsce tuż po świętach uruchamiają miejsca, gdzie można zasadzić świąteczne drzewko. Co więcej, po odpowiednim oznaczeniu, będzie można po nie wrócić przed przyszłorocznymi świętami.

– Do naszego hotelu nie uda nam się przyjąć wszystkich choinek. Musimy pamiętać, że mówimy tu o choinkach wyhodowanych w doniczkach. Często zdarza się, że kupujemy drzewko po prostu włożone do doniczki z ziemią. My mówimy o tych choinkach, które w donicy zostały wyhodowane. Gdy kupujemy drzewko, możemy łatwo sprawdzić, z jakim przypadkiem mamy do czynienia. Wystarczy chwycić choinkę, podnieść i trochę potrząsnąć. Gdy była wychowana w tym pojemniku, z pewnością nie wypadnie. Jeśli jednak wyjdzie, nie uda nam się jej przechować do następnej zimy  tłumaczył Tadeusz Lewandowski z Nadleśnictwa Karniszewice.

Jak działa hotel dla choinek?

 W tym roku postanowiliśmy zaproponować rozwiązanie polegające na przechowaniu drzewek do następnych świąt. Kupujemy choinkę na Boże Narodzenie, systematycznie ją podlewamy i cały czas o nią dbamy. Gdy kończy się okres świąt, można przynieść ją do przytuliska. Wystarczy umówić się z lokalnym leśniczym. Jeśli będziemy chcieli zabrać ją do domu z powrotem, wkopana w specjalne miejsce i oznaczona, będzie na nas czekać. Możemy nawet w ciągu roku do niej przyjechać, porozmawiać z nią lub odpowiednio przyciąć tak, by miała wybrany przez nas kształt. Przed Bożym Narodzeniem wystarczy zgłosić się po jej odbiór. Jeśli jednak będziemy chcieli zupełnie uwolnić nasze drzewko, zostanie wsadzona do ziemi i będzie mogła mieszkać u nas tak długo, jak tylko będzie chciała  wyjaśniał. 

Posłuchaj

2:53
Hotel dla choinek. Jak działa? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezpieczne drzewka

 Cały teren, na którym obecnie się znajdujemy, zostanie wyrównany. Jeśli choinek przyjdzie do nas mieszkać dużo, zostanie również ogrodzony, by sarny i jelenie nie obgryzały ich, jako swojego smakołyku. A jeśli początkowo drzewek będzie niewiele, każdemu z nich zapewnimy indywidualną ochronę w postaci siatki wokół – dodał. 

Czytaj także:

By umówić się na zasadzenie choinki, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z pracownikami nadleśnictwa i poprosić o wyznaczenie terminu. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Krzysztof Klinkosz
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 8.14

zch/kr

Polecane