Krakowscy dzwonnicy przygotowali kapsułę czasu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krakowscy dzwonnicy przygotowali kapsułę czasu
Kapsułę czasu przygotowano w związku z 500. rocznicą zawieszenia Dzwonu ZygmuntaFoto: Polona

Kapsuła czasu dzwonników wawelskich została zamurowana w ścianie katedry na Wawelu. Dzwonnicy włożyli do niej cenne dla siebie rzeczy, aby po latach mogli je odkryć dzwonnicy... z przyszłości. To podsumowanie obchodów 500-lecia uruchomienia Dzwonu Zygmunt.

Co znalazło się w kapsule czasu? – Lista dzwonników i informacja o okolicznościach, kalendarz na przyszły rok, złoty pierścień zygmuntowski, okolicznościowa srebrna moneta dwudziestozłotowa, która ma datę tegoroczną, więc wiąże się z jubileuszem dzwonu – wylicza Marcin Biborski, dzwonnik od 1978 roku.

Cechowe zwyczaje 

– To jest nawiązanie do zwyczaju bractw, które wzięły się z cechów. Cechy, organizując się, zawsze posiadały własne dokumenty, pamiątki, ślady swojej działalności i fundowały skrzynie cechowe – opowiada Lech Dziewulski, który jest dzwonnikiem dokładnie od momentu wyboru papieża.

Bogaty skarbczyk

– Do skarbczyka został złożony dokument, który ukazuje 500. rocznicę uruchomienia Dzwonu Zygmunt, a złoty pierścień zygmuntowski to taki, który był wręczony starym dzwonnikom przez prezydenta Miasta Krakowa. Z kolei srebrna moneta pochodzi z tegorocznej emisji Narodowego Banku Polskiego. Jest też orzeł zygmuntowski, będący orłem Zygmunta Starego, czyli króla, który ufundował dzwon – wyjaśnia Marcin Biborski.


Posłuchaj

3:30
Krakowscy dzwonnicy przygotowali kapsułę czasu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dzwon za 10 kg złota

– Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że mamy prawdopodobnie najpiękniej brzmiący, najefektowniejszy i w formie, i w sposobie uruchomienia dzwon na świecie – dodają dzwonnicy i opisują, jakie wynagrodzenie otrzymał Hans Beham, ludwisarz z Norymbergi, który w 1520 roku odlał Dzwon Zygmunt (dzwon został zawieszony w 1521 roku) – było to 3000 złotych dukatów, które ważyły 10 kilogramów.

Wawelscy dzwonnicy / Miasto Kraków

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji:
 22.12.2021
Godzina emisji: 6.50

mk

Polecane