Uwaga na oszustów. Szczególnie przed świętami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga na oszustów. Szczególnie przed świętami
Najczęściej z telefonem od oszusta mieli do czynienia seniorzy w wieku powyżej 65 lat.Foto: Shutterstock.com/Andrey_Popov

W ferworze przedświątecznych przygotowań łatwiej niż na co dzień paść ofiarą oszustów. Policjanci ostrzegają, apelują o ostrożność, bo oszuści mają sporo sposobów i ciągle wymyślają nowe.

W ostatnich tygodniach najpopularniejszą formą wyłudzeń są SMS-y, w których przestępcy podszywają się pod firmy kurierskie. Jak to działa?

Nie działajmy pod wpływem emocji

– W okresie przedświątecznym oszustów pojawia się bardzo dużo, uaktywniają się, bo to dla nich czas żniw – mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji. – Przestępcy też się uczą, cały czas modyfikują metody działania, dostosowują je do panującej rzeczywistości i przede wszystkim zdobywają zaufanie osób, którymi później manipulują. Chodzi o wywołanie wrażenia czy przeświadczenia, że mamy coś bardzo szybko zrobić, nie zastanawiać się, działać pod wpływem emocji. Wówczas dokonujemy złych wyborów – dodaje policjant. 

Święta – czas wyjątkowy (także dla oszustów)

Ostatnio nasze telefony zalała fala fałszywych SMS-ów związanych z dostawami paczek. Czas oczywiście nie jest przypadkowy – w listopadzie i grudniu liczba wysyłanych przesyłek jest nawet o 50 proc. większa niż w pozostałych miesiącach.

– Codziennie dostaję kilka SMS-ów, które mówią, że albo mam zaległą paczkę, albo że powinnam ją przekierować w inne miejsce. Bardzo często w tych SMS-ach są nazwy znanych dostawców, co powoduje, że intuicyjnie od razu chce się w to kliknąć. Chociaż wydaje nam się, że czytamy wiarygodną wiadomość, nie powinniśmy tego robić. Należy ją od razu usunąć i po prostu zignorować – mówi jedna ze słuchaczek Trójki.

Oszuści podszywają się nawet pod numery alarmowe

Ostrożność przyda się nie tylko w przypadku SMS-ów. Trzeba uważać także na odbierane połączenia.

– Oprócz tego, że oszuści podszywają się pod duże firmy kurierskie, to w ostatnim czasie mamy do czynienia z nowym przestępstwem, które się nazywa spoofing – wówczas oszust, dzięki możliwościom, jakie daje sieć internetowa, dokonuje zmiany numeru, z którego dzwoni. Czyli w telefonie może nam się pokazać, że dzwoni na przykład ktoś z policji lub banku, co powoduje, że ufamy takiej osobie. Jaki jest na to sposób? Najlepiej się rozłączyć i połączyć z konsultantem banku czy dyżurnym komendy lub numerem 112, bo odnotowaliśmy nawet takie przypadki, kiedy przestępcy podszywali się pod numer alarmowy – podkreśla Wojciech Jabłoński.


Posłuchaj

3:56
Oszuści są bardzo aktywni przed świętami. Uważajmy na podejrzane SMS-y i połączenia (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Proszę pamiętać, że my jako policja nie informujemy o żadnych działaniach operacyjnych, nie prosimy też nikogo o wpłacanie pieniędzy czy też dokonywanie przelewów – podsumowuje przedstawiciel policji.

Wszędzie trzeba uważać, a zwłaszcza w Internecie | Spot profilaktyczny KPP Piła

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 14.25

mk

Polecane