"Gore gwiazda Jezusowi". Wyjątkowy koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gore gwiazda Jezusowi". Wyjątkowy koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia
Chór Polskiego Radia wystąpi podczas wyjątkowego koncertu kolędFoto: mat. promocyjne

W siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie odbędzie się dziś koncert kolęd w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, Doroty Miśkiewicz i kwartetu Pawła Tomaszewskiego. – Będzie to spotkanie tradycji z nowoczesnością – zapowiada w Trójce Aneta Norek, koordynatorka wydarzenia.

Jakie kolędy usłyszymy podczas koncertu? – "Bóg się rodzi", "W żłobie leży", "Dzisiaj w Betlejem", "Jezus malusieńki", "Cicha noc", "Lulajże Jezuniu", "Oj, maluśki, maluśki" oraz właśnie tytułową "Gore gwiazda Jezusowi" – wylicza Aneta Norek. – Te tradycyjne kolędy zostały zinterpretowane i zaaranżowane na nowo, na jazzowo przez Pawła Tomaszewskiego, który również jest wykonawcą tego koncertu – dodaje gość Trójki.

Szerokie horyzonty muzyczne

Czy połączenie tradycji z nowoczesnością było trudne? – Znając Pawła Tomaszewskiego i jego szerokie horyzonty muzyczne, myślę, że to nie było trudne zadanie. Warto zaznaczyć, że pomysłodawcą wydarzenia jest Chór Polskiego Radia i Maria Piotrowska-Bogalecka, która zaprosiła do współpracy właśnie Pawła Tomaszewskiego i całą plejadę wspaniałych jazzowych gwiazd, między innymi Dorotę Miśkiewicz. W kwartecie Pawła Tomaszewskiego, obok lidera, który zasiądzie przy fortepianie, usłyszymy i zobaczymy Roberta Kubiszyna na kontrabasie, Pawła Dobrowolskiego na perkusji i Sławomira Bernego na instrumentach perkusyjnych. Chór Polskiego Radia wystąpi pod batutą wspomnianej Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej – opowiada Aneta Norek.

Część polskiej tożsamości i tradycji 

Kolędy są częścią polskiej tożsamości, naszej tradycji. Można się zatem zastanawiać, jak zabrzmią w nowych wersjach. – Interpretacje jazzowe nadają im innego wymiaru, świeżości. Aż chce się śpiewać razem z wykonawcami – podkreśla rozmówczyni Marty Piaseckiej.


Posłuchaj

4:02
Aneta Norek o wyjątkowym koncercie kolędowym (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Koncert, który odbędzie się w ramach projektu "Lotos Jazz", dostępny będzie dla szerokiej publiczności dzięki transmisji na żywo w serwisie VOD TVP i na portalu Ninateka.pl (początek o godz. 19.00).

Nagranie usłyszymy podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w Programie 2 Polskiego Radia, ponadto dostępne ono będzie od 26 grudnia do 10 stycznia w serwisie TVP oraz na stronie Ninateki.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Aneta Norek (koordynatorka koncertu kolęd)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 11.14

mk

Polecane