Czy cukier poprawia nastrój? Naukowcy twierdzą, że wręcz przeciwnie
2021-12-20, 13:12 | aktualizacja 2021-12-20, 19:12
Według obiegowej opinii słodycze, a dokładnie zawarty w nich cukier sprawia, że odczuwamy przyjemność, myślimy sprawniej i pracujemy szybciej. Badania wspólnie przeprowadzone przez brytyjskich i niemieckich naukowców wykazały, że sięganie po cukier w celu poprawy samopoczucia może przynieść wręcz odwrotny skutek. W ciągu godziny od spożycia słodyczy spada koncentracja i wzrasta zmęczenie.
- Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec zbadali wpływ cukru na nastrój u ponad 1300 osób. Odkryli, że w ciągu godziny od spożycia słodyczy u badanych spadła koncentracja i pojawiła się ospałość.
- – Cukier trawi się bardzo szybko, więc szybko mija uczucie sytości i zadowolenia, a pozostaje pustka, którą chcielibyśmy znów wypełnić. Wtedy dochodzą wyrzuty sumienia – tłumaczyła dietetyczka Ewelina Chrząścik.
- Naukowcy, którzy opublikowali badania obalające mit pozytywnego wpływu cukru na nastrój, liczą na to, że ich praca przyczyni się do systemowych zmian w zakresie żywienia.
Jak cukier wpływa na nastrój?
Cukier nie poprawia żadnego aspektu nastroju, a nawet może go pogorszyć – tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Neuroscience & Biobehavioral Reviews". Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie oraz Uniwersytetu w Lancaster przeanalizowali dane wpływu cukru na nastrój u ponad 1300 osób. Po zbadaniu działania cukru na różne aspekty nastroju, w tym gniew, czujność, depresję i zmęczenie, odkryli, że w ciągu godziny od spożycia słodyczy spada koncentracja i pojawia się ospałość.
Posłuchaj
Słodycze na poprawę humoru – czy warto?
Jednak pogląd, według którego słodycze leczą chandrę, wciąż ma się dobrze. Z czego to wynika? – W związku z tym, że cukier to głównie węglowodany, które trawią się już w naszej jamie ustnej, bardzo szybko dostajemy informację, że jesteśmy najedzeni. Ponadto słodki smak wprawia nas w dobry nastrój, ale tylko pozornie – podkreśliła Ewelina Chrząścik z krakowskiego Uniwersytetu Dietetyki. – Cukier trawi się bardzo szybko, więc szybko mija uczucie sytości i zadowolenia, a pozostaje pustka, którą chcielibyśmy znów wypełnić. Wtedy dochodzą wyrzuty sumienia. Słodycze poprawiają humor, ale tylko na chwilę, a potem powodują jego obniżenie – wyjaśniła ekspertka.
Mit "cukrowego haju" obalony
Brytyjscy i niemieccy naukowcy, którzy opublikowali badania obalające istnienie cukrowego haju (ang. sugar rush), liczą na to, że ich praca przyczyni się do systemowych zmian w zakresie żywienia.
– Pogląd, według którego cukier poprawia nastrój, miał ogromny wpływ na kulturę popularną, do tego stopnia, że ludzie na całym świecie spożywają słodkie napoje, aby stać się bardziej czujni lub zwalczyć zmęczenie – zauważył dr Konstantinos Mantantzis z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. – Mamy nadzieję, że nasze odkrycia pozwolą rozwiać mit i wpłynąć na politykę zdrowia publicznego w celu zmniejszenia spożycia cukru – skomentowała prof. Elizabeth Maylor z Uniwersytetu w Warwick.
Węglowodany - fakty i mity o cukrze w żywności | dr inż. Joanna Ciborska i dr inż. Jadwiga Glica/Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 13.23
kr