Czy cukier poprawia nastrój? Naukowcy twierdzą, że wręcz przeciwnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy cukier poprawia nastrój? Naukowcy twierdzą, że wręcz przeciwnie
– Słodycze poprawiają humor, ale tylko na chwilę, a potem powodują jego obniżenie – wyjaśniła Ewelina Chrząścik z krakowskiego Uniwersytetu DietetykiFoto: shutterstock.com

Według obiegowej opinii słodycze, a dokładnie zawarty w nich cukier sprawia, że odczuwamy przyjemność, myślimy sprawniej i pracujemy szybciej. Badania wspólnie przeprowadzone przez brytyjskich i niemieckich naukowców wykazały, że sięganie po cukier w celu poprawy samopoczucia może przynieść wręcz odwrotny skutek. W ciągu godziny od spożycia słodyczy spada koncentracja i wzrasta zmęczenie.

  • Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec zbadali wpływ cukru na nastrój u ponad 1300 osób. Odkryli, że w ciągu godziny od spożycia słodyczy u badanych spadła koncentracja i pojawiła się ospałość.
  • – Cukier trawi się bardzo szybko, więc szybko mija uczucie sytości i zadowolenia, a pozostaje pustka, którą chcielibyśmy znów wypełnić. Wtedy dochodzą wyrzuty sumienia – tłumaczyła dietetyczka Ewelina Chrząścik.
  • Naukowcy, którzy opublikowali badania obalające mit pozytywnego wpływu cukru na nastrój, liczą na to, że ich praca przyczyni się do systemowych zmian w zakresie żywienia.

Jak cukier wpływa na nastrój?

Cukier nie poprawia żadnego aspektu nastroju, a nawet może go pogorszyć – tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Neuroscience & Biobehavioral Reviews". Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie oraz Uniwersytetu w Lancaster przeanalizowali dane wpływu cukru na nastrój u ponad 1300 osób. Po zbadaniu działania cukru na różne aspekty nastroju, w tym gniew, czujność, depresję i zmęczenie, odkryli, że w ciągu godziny od spożycia słodyczy spada koncentracja i pojawia się ospałość.


Posłuchaj

4:07
"Cukrowy" haj? Niekoniecznie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec odkryli negatywny wpływ spożywania cukru na nastrój (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Słodycze na poprawę humoru – czy warto?

Jednak pogląd, według którego słodycze leczą chandrę, wciąż ma się dobrze. Z czego to wynika? – W związku z tym, że cukier to głównie węglowodany, które trawią się już w naszej jamie ustnej, bardzo szybko dostajemy informację, że jesteśmy najedzeni. Ponadto słodki smak wprawia nas w dobry nastrój, ale tylko pozornie – podkreśliła Ewelina Chrząścik z krakowskiego Uniwersytetu Dietetyki. – Cukier trawi się bardzo szybko, więc szybko mija uczucie sytości i zadowolenia, a pozostaje pustka, którą chcielibyśmy znów wypełnić. Wtedy dochodzą wyrzuty sumienia. Słodycze poprawiają humor, ale tylko na chwilę, a potem powodują jego obniżenie – wyjaśniła ekspertka. 

Mit "cukrowego haju" obalony

Brytyjscy i niemieccy naukowcy, którzy opublikowali badania obalające istnienie cukrowego haju (ang. sugar rush), liczą na to, że ich praca przyczyni się do systemowych zmian w zakresie żywienia.

– Pogląd, według którego cukier poprawia nastrój, miał ogromny wpływ na kulturę popularną, do tego stopnia, że ​​ludzie na całym świecie spożywają słodkie napoje, aby stać się bardziej czujni lub zwalczyć zmęczenie – zauważył dr Konstantinos Mantantzis z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. – Mamy nadzieję, że nasze odkrycia pozwolą rozwiać mit i wpłynąć na politykę zdrowia publicznego w celu zmniejszenia spożycia cukru – skomentowała prof. Elizabeth Maylor z Uniwersytetu w Warwick.

Węglowodany - fakty i mity o cukrze w żywności | dr inż. Joanna Ciborska i dr inż. Jadwiga Glica/Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 13.23

kr

Polecane