Wizyta u lekarza bez łez i stresu - gra odwracająca uwagę dzieci od bólu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizyta u lekarza bez łez i stresu - gra odwracająca uwagę dzieci od bólu
Naukowcy z Wrocławia opracowali grę, która niweluje stres i ból podczas szczepienia.Foto: Shutterstock.com/Volodymyr Maksymchuk

Psychologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli aplikację, która ułatwi przebieg przykrych dla dzieci wizyt w gabinecie lekarskim. Naukowcy opracowali prostą grę, która skutecznie odwraca uwagę najmłodszych pacjentów od bólu ukłucia, igieł i medycznego zgiełku. Jak działa i czy przynosi efekty?  

Wrocławscy psychologowie stworzyli bezpłatną aplikację na smartfony, dzięki której dzieci podczas szczepienia odczuwają mniej lęku i bólu"Magic Spheres" to gra prosta i nieuzależniająca. Jej działanie opiera się na znanym mechanizmie rozproszenia uwagi. 

– Zastrzyk to igła wbita w ciało. To przerażające. Kojarzy mi się, ze ktoś chce zemdleć, bo to przecież straszna igła. Do tego jeszcze krew! – tłumaczył mały pacjent. By uniknąć tak negatywnych skojarzeń, naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego postanowili odwrócić uwagę dzieci. 

Gra zmniejszająca ból 

Gra składa się z kilku scen, różniących się tłem i liczbą obiektów latających, aby z każdym poziomem podtrzymywać zainteresowanie dziecka i zwiększać szansę na odwrócenie uwagi od bólu.

– Polega na śledzeniu kilku obiektów równocześnie. Wymaga więc stałej uwagi. Na początku elementy mrugają, więc wiadomo, które z nich trzeba śledzić. Z czasem należy jednak jeszcze bardziej wytężać uwagę, bo zaczynają zlewać się z pozostałymi obiektami. Gra stworzona jest tak, by podtrzymywać pełne skupienie – tłumaczyła doktor Joanna Piskorz, twórca gry. 

Mechanizm

– To zadanie, które wzięliśmy z badań nad psychologią uwagi. Wystarczy uważnie śledzić to, co dzieje się na ekranie. Ta gra nie wymaga ruchu ciała, czy chociażby ręki. Ma na celu maksymalne zaangażowanie uwagi dziecka na kilka minut, na przykład na czas pobierania krwi – dodał doktor Marcin Czub, twórca "Magic Spheres".  

Posłuchaj

3:56
Gra na komórkę zmniejsza stres i ból dzieci podczas szczepienia (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dystrakcja uwagi 

Aplikacja powstała na bazie badań, które naukowcy prowadzili z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

– Dzieci w szpitalu miały założone gogle VR. Podczas przykrego zabiegu grały w jedną z gier. Na tej podstawie ocenialiśmy ich poziom bólu i stresu podczas zabiegów igłowych, głównie pobierania krwi – wyjaśniali naukowcy. 

– Uzyskaliśmy redukcję bólu o połowę, a stresu o ponad 70 procent. Pandemia pokazała nam jednak, że sama technologia wirtualnej rzeczywistości ma swoje problemy i ograniczenia. W tym kwestie związane z dezynfekcją sprzętu. Z tego powodu stworzyliśmy grę, która może być wykorzystywana w prosty sposób na telefonie komórkowym – usłyszeliśmy.

– Dystrakcja uwagi to stara metoda stosowana już przez nasze babcie. Czasy jednak się zmieniają, idziemy do przodu. Dzieci też są inne, stąd technologia, która do nich bardziej przemawia – dodali.

Gra dla dzieci odwracająca uwagę podczas zabiegów medycznych / Uniwersytet Wrocławski

Gra jest dostępna bezpłatnie. Można łatwo pobrać ją w każdych warunkach i przetestować podczas szczepienia lub pobierania krwi

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna
Data emisji: 17.12.2021
Godzina emisji: 8.14

zch

Polecane