Ozdobne, ciekawie zaprojektowane, osobiste. Wysyłajmy kartki świąteczne!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ozdobne, ciekawie zaprojektowane, osobiste. Wysyłajmy kartki świąteczne!
– Napisana odręcznie kartka świąteczna znaczy, że ktoś się postarał, nie wykorzystuje gotowych formułek. Chcę, żeby ta intencja była pozytywna, dobra, z jakimś słowem, które zapamiętam – powiedziała jedna z bohaterek materiału Rafała Muniaka.Foto: shutterstock.com/Jessica Ruscello

Zbliża się Boże Narodzenie. Pod koniec miesiąca nasze telefony i skrzynki mailowe zapełnią się wiadomościami z życzeniami świątecznymi, często o identycznej treści. A kartki świąteczne? Jak pokazują badania Eurostatu, wysyłamy ich coraz mniej. Kto jeszcze wysyła kartki świąteczne i z jakich powodów?

  • W ciągu ostatnich dziesięciu lat produkcja kartek świątecznych w Polsce zmalała aż o 93%. Życzenia wysyłamy częściej przez komunikatory internetowe, w formie SMS-ów i maili.
  • Urząd Miasta w Gnieźnie chce podtrzymać tradycję i będzie wysyłał pocztówki, które w specjalnym konkursie tworzyli najmłodsi mieszkańcy.
  • Spośród wszystkich pocztówek wysłanych w ciągu roku pocztówki bożonarodzeniowe stanowią ponad 40 proc.

Kartek z życzeniami coraz mniej

Według badań Eurostatu w ciągu dekady produkcja kartek świątecznych w Polsce zmalała aż o 93%. O ile w 2009 roku wyprodukowano w kraju 3,5 mln kartek, a w kolejnym roku ta liczba wzrosła do prawie 5 mln, to później już tylko się kurczyła. W 2019 roku w Polsce powstało jedynie 252 tys. kartek świątecznych.

"Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy, że każdy wszystko usłyszy: i sanie w obłokach mknące, i gwiazdy na dach spadające, a wszędzie to ufne czekanie. Czekajmy – dziś cud się stanie" – takich świątecznych życzeń w formie krótkiego wiersza w sieci można znaleźć tysiące. Dziś większość osób zamiast wysłania ozdobnej kartki świątecznej z unikalną treścią wybiera właśnie taki sposób na powiedzenie najbliższym i znajomym "Wesołych świąt".

Kartka z pozytywną intencją

Jednak nie wszystko stracone. Wśród nas nadal są ludzie, którzy czerpią prawdziwą przyjemność z wysyłania kartek świątecznych z odręcznie napisanymi życzeniami. – Napisana odręcznie kartka świąteczna znaczy, że ktoś się postarał, nie wykorzystuje gotowych formułek. Chcę, żeby ta intencja była pozytywna, dobra, z jakimś słowem, które zapamiętam – powiedziała jedna z bohaterek materiału Rafała Muniaka. 

Posłuchaj

3:44
Tradycja wysyłania kartek świątecznych zanika. Dlaczego warto do niej powrócić? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gwiazdor na miejskim rowerze

Tradycji hołduje także Urząd Miejski w Gnieźnie, który w tym roku postanowił powierzyć zaprojektowanie miejskiej kartki świątecznej najmłodszym. Kartka zostanie wysłana przez prezydentów do różnych instytucji, z którymi miasto współpracuje. Z konkursu zorganizowanego w szkołach podstawowych wpłynęło ponad 150 projektów i wygrał najciekawszy. 

– To kartka nietypowa. Przedstawia poznańskiego Gwiazdora (wielkopolskiego odpowiednika św. Mikołaja – przyp. red.), który jest bardzo uśmiechnięty i jedzie na naszym miejskim czerwonym rowerze, który funkcjonuje w mieście od tego roku. Na przyczepie Gwiazdor wiezie mnóstwo prezentów. Na kartce jest też widoczna katedra i choinka, więc świąteczny klimat jest zachowany – opisuje Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. 

Kartka świąteczna z ciekawą, dobrze zaprojektowaną grafiką i spersonalizowanymi życzeniami – to ucieszy każdego. Dodatkowej wartości materialnej kartki świąteczne mogą nabrać po latach, jak w przypadku tych sprzed stu lat. – Istnieją kartki związane z np. Błękitną Armią gen. Hallera, z okresem powstania wielkopolskiego czy z okresem odzyskania niepodległości – wymienia Maciej Kantorski z Polskiego Związku Filatelistów.

Kartki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Niepodległości/Muzeum Niepodległości w Warszawie

Kartki świąteczne tylko na Boże Narodzenie i Nowy Rok

Jak wynika z danych Poczty Polskiej, jeśli już wysyłamy kartki z życzeniami, najczęściej są to kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Spośród wszystkich pocztówek wysłanych w ciągu roku ponad 40 proc. stanowią pocztówki bożonarodzeniowe.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 14.12.2021
Godzina emisji: 8.09

kr


Polecane