Taniec, który pociąga i robi wrażenie. Dziś Międzynarodowy Dzień Tanga
2021-12-11, 08:12 | aktualizacja 2021-12-11, 17:12
Kiedyś zabroniony w dobrych domach i uważany za skandaliczny. Tango to taniec zmysłów. Jaka jest jego historia? Co w nim przyciąga, a co dystansuje? Jak rozpocząć swoją przygodę na parkiecie?
- Tango wywodzi się z Argentyny. Ze względu na swoją formę taniec był uważany za skandaliczny, a jego wykonywanie zabronione w dobrych domach oraz na salonach.
- Współczesna forma tanga różni się od pierwotnej i jest bardziej powściągliwa. Mimo to właśnie bliskość jest cechą, która najbardziej przyciąga fanów tego tańca.
- Z okazji Międzynarodowego Dnia Tanga na całym świecie organizowane są liczne spotkania taneczne.
Tango to taniec towarzyski wywodzący się z Argentyny. Jego wykonywanie od lat budzi wiele emocji. Ze względu na bliskość partnerów jego forma nie była mile widziana na salonach. Początkowo wykonywano go jedynie w podrzędnych lokalach. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim pociągającej muzyce.
– Każdy tańczy w inny sposób i inaczej się uczy. Jeśli naszym celem jest zrobienie wrażenia na płci przeciwnej, myślę, że wystarczy nam kilka lekcji – mówiła w Trójce Justyna Jędrzejewska, nauczyciel tanga.
Taniec, który ma robić wrażenie
– Tango ma robić wrażenie zarówno na kobietach, jak i na mężczyznach. Chodzi o kokietowanie drugiej strony w tańcu. Na lekcje przechodzą zarówno pary, jak i osoby solo. Ci, którzy przychodzą bez partnera, często robią znacznie większy i szybszy postęp. Każdemu zależy, żeby zrobić wrażenie – opowiadała.
– Tango zmieniało się od lat dwudziestych. Jego obecna forma jest zdecydowanie złagodzona. Stosunki społeczne i obyczajowość ubiegłego wieku były zupełnie inne. Tango nie było w dobrym guście. Bliskość partnerów, kobiety i mężczyzny publicznie, była bardzo prowokacyjna – wyjaśniała ekspert. – W tańcu jesteśmy blisko w objęciu. Dla niektórych to wciąż bardzo krępujące. Tango to też pewne przełamanie zasad. Myślę, że ta bliskość z partnerem w tańcu jest elementem najbardziej interesującym i pociągającym – dodała.
Posłuchaj
Błędy w tańcu
– Błędem, jaki najczęściej popełniamy na parkiecie, jest to, że chcemy zatańczyć za dużo i wnieść zbyt wiele treści naraz. Zależy nam, żeby wykonać możliwie jak najwięcej kroków i figur, sądząc, że w ten sposób zaintrygujemy naszych tanecznych partnerów. Wiele osób przychodzi na tango po to, by być z drugą osobą blisko i do tego właśnie dążą, nawet jeśli początkowo nie są tego świadomi – podsumowała instruktor.
Tango Argentyńskie - Piotr Woźniak - Lekcja 1 - Podstawy - DanceBook.pl / DanceBook Dance Lessons Online
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tanga w całej Polsce można spotkać wiele wydarzeń. To okazja nie tylko do tańca, ale też posłuchania muzyki czy skosztowania tradycyjnych argentyńskich potraw.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Justyna Jędrzejewska (nauczycielka tanga)
Data emisji: 11.12.2021
Godzina emisji: 8.14
zch